logo

Aby mohli hasiči pomoci záchranářům s transportem těžké pacientky, museli vybourat zárubně dveří a přivolat nakladač

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Hasiči velmi často pomáhají zdravotnické záchranné službě s transportem pacienta. Většinou se jedná o snesení nemocného pacienta z výškových budov do sanitních vozů. Hasiči se tak potýkají s úzkými schodišti a výtahy. Mnohdy musí být transport co nejšetrnější, aby se více nezhoršil zdravotní stav postiženého.

V některých případech je ale transport pro hasiče obtížný a náročný. Hasiči na Svitavsku v uplynulých letech transportovali těžkou osobu například pomocí jeřábu. Velmi náročný transport absolvovali hasiči v těchto dnech na Pardubicku.

Aby ženu hasiči transportovali do nemocnice museli před samotným transportem udělat řadu nezvyklých úkonů. Vzhledem k velké hmotnosti pacientky, museli hasiči vybourat uvnitř rodinného domku dveřní zárubeň, dále musela být pacientka umístěna do popruhů, které si hasiči vytvořili z hadic.

K domu musel přijet nakladač opatřený velkou deskou. Aby se ke dveřím dostal, museli hasiči pokácet strom. Pacientka o hmotnosti cca 300 kg poté byla transportována do nemocnice sanitkou určenou pro těžké pacienty. V nemocnici zase nastoupili hasiči, kteří osobu transportovali na nemocniční lůžko. Celý zásah trval téměř 6 hodin a zasahovalo u něho na 20 hasičů.

Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS PAK