logo

Astra 150 – noční služba s opileckým vozem Městské policie Praha

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu 28. dubna jsme se vydali na noční směnu k městské policii v Praze. Tentokrát jsme zavítali ke specializované hlídce s kódovým označením Astra 150. Znalí už jistě vědí, že nemůže jít o nic jiného, než o „opilecký vůz“.

Přijíždíme na služebnu v Praze 1, v ulici Lodecká, kde se setkáváme s tiskovými mluvčími MP Praha. Ti nám oznamují, že hlídka je v terénu, a proto vyrážíme k protialkoholní záchytné stanici na Bulovce.

Youtube Video
Podívat se na video

Pár minut po našem příjezdu na místo přijíždí očekávaný opilecký vůz s prvním „pacientem“, kterého strážníci předávají ošetřovatelům. Poté vyjíždí na další případ, tentokrát do Dejvic, a to ke stravovacímu zařízeni u kruhového objezdu, kde na ně čeká hlídka policie České republiky s opilým mužem, který odmítl ošetření zdravotnické služby a hledá svůj mobil.

Po příjezdu na místo je vidět profesionalita hlídky Astra 150, která je zvyklá řešit různorodé chování, takto alkoholem posilněných osob. Muž hlídce opakovaně popírá, že by odmítl ošetření zdravotnickou záchrannou službou a jeden ze strážníků ukazuje muži fotografii, kde jsou jasně zřetelná zranění, která si zřejmě přivodil pádem, a proto se nakonec nechává ošetřit posádkou záchranné služby.

Poté osobu odvezou na protialkoholní záchytnou stanici, kde muž zůstane do doby, než vystřízliví, aby si nezpůsobil další zranění. My naopak využíváme chvilky, kdy není ohlášen žádný nový případ, a můžeme se konečně blíže seznámit s hlídkou.

Opilecký vůz je v osazenstvu tří osob, dvou strážníků městské policie a policisty Policie České republiky. Hlídka jezdí vždy v hranaté dodávce. Nejvíce zajímavých věcí nalezneme v zadní části vozu. Zde největší část zabírají nosítka, dvě kožené sedačky s pouty a samozřejmě sedačka určená pro „dohlížejícího“ strážníka, či policistu. Dále můžeme ve voze nalézt dezinfekční prostředky, plachtu pro snášení pacientů, zdravotnické pomůcky a přístroj AED.

Youtube Video
Podívat se na video

Po dokončení prohlídky se vydáváme monitorovat centrum hlavního města. Při projíždění náměstí Republiky zahlédnou strážnici skupinu opilých bezdomovců, kdy jeden z nich leží na zídce při vstupu do metra.

Strážnici vyzývají skupinku k prokázání totožnosti. Je evidentní, že ležící muž má problémy už jenom s tím, aby se posadil. Tím je nám jasné, že tento člověk nejspíše odjede s hlídkou na záchytku.

U muže, který měl problémy se zvednout, provádí hlídka orientační dechovou zkoušku. Ta má pozitivní výsledek s výslednou hodnotou 2,42 promile. Na to jeden z mužů pronese: „Jenom?“ Hlídka vyhodnocuje situaci a rozhodne se odvézt muže na záchytnou stanici.

Cestou zpátky nabírá Astra 150 dalšího „zákazníka“ z rukou Policie České republiky, a to na letišti Václava Havla, kde končíme naši společnou službu, která snad není poslední. Tímto strážníkům městské policie děkujeme za jejich ochotu strávit s námi nějaký ten čas.

Týdeník Policie