logo

Benešovští kriminalisté odhalili varnu pervitinu, drogu vyráběla žena

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Drogu pervitin připravovala šestatřicetiletá žena z Prahy v prostorách neobydleného domu v malé obci na Příbramsku na jaře a v létě tohoto roku.

Léky obsahující prekursor potřebný k výrobě této drogy si zakoupila v Polsku, u nás si poté ještě opatřila další nezbytné pomůcky jako například barely, laboratorní sklo a chemikálie. V prvním případě vyrobila více než 20g drogy, kterou užila pro svoji potřebu. Ve druhém případě však přípravu pervitinu nedokončila. Bála se, že by mohla být vyzrazena, a tak zavolala svému jednatřicetiletému známému, aby jí z domu pomohl odvézt nějaké věci. Tady ale během stěhování vznikl požár, který se dvojici naštěstí podařilo uhasit.

Událost přitom neoznámili ani hasičům, ani policii. Protože ale muž při zásahu utrpěl četné popáleniny, musela mu žena nakonec přivolat zdravotnickou záchrannou službu. Teprve poté byli o celé věci informováni také policisté. Ti se však ani od jednoho z aktérů nedozvěděli, jak ke zraněním vlastně došlo, výpovědi obou se značně rozcházely. V okamžiku, kdy zjistili, že dotyčná byla v minulosti odsouzena za výrobu a distribuci omamných a psychotropních látek, pojali podezření, že by se v domě mohly vyrábět drogy. Tento poznatek proto obratem předali svým kolegům z benešovské kriminální služby, kteří se touto problematikou zabývají.

Kriminalisté provedli příslušná šetření a také ohledání místa činu. V rámci toho zjistili, že ve zmíněném domě skutečně hořelo. Navíc zadokumentovali i celou řadu kriminalistických stop, které ukazovaly na to, že se zde připravovaly drogy. Odborné vyjádření kolegů z oddělení kriminalistické techniky a expertíz – odvětví chemie pak potvrdilo, že šlo konkrétně o pervitin. Po provedení všech nezbytných úkonů a shromáždění důkazních materiálů proto kriminalisté počátkem prosince tohoto roku sdělili této šestatřicetileté ženě obvinění z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jí hrozí až pět let za mřížemi nebo peněžitý trest. Vyšetřována je ale prozatím na svobodě.

por. Bc. Eva Stulíková, Policie ČR