logo

Benešovští lezci se zúčastnili zimního kurzu v Krkonoších

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve dnech 20.–22. 2. 2017 se tři členové lezecké skupiny ze stanice Benešov zúčastnili speciálně zaměřeného kurzu „Bezpečný pohyb a záchrana osob v zimním nepřístupném terénu“.

Instrukčně metodické zaměstnání se konalo v Krkonoších v oblasti Modrého dolu, která je známa svou členitostí a nebezpečím sesuvu lavin. V průběhu tří dnů byli lezci společně s kolegy z ostatních krajů seznámeni s problematikou bezpečného pohybu v zimním horském terénu, tepelného komfortu, záchrany osob a jejich transportu do bezpečí. Tomu odpovídala i patřičná výzbroj a výstroj – sněžnice, skialpinistická výbava, vhodné teplé oblečení, lavinové sondy a vyhledávače, lopaty, hole apod.

Účastníci kurzu si na vlastní kůži vyzkoušeli nejen vyhledání osob pod lavinou, ale i jaké to je být pod vrstvou sněhu sám uvězněn. Vrcholem třídenního setkání bylo pátrání po dvou pohřešovaných osobách pomocí GPS souřadnic, jejich nalezení, poskytnutí první pomoci a tepelného komfortu i následný transport z Modrého dolu na chatu Výrovka. Celá akce v těžko přístupném terénu trvala asi čtyři a půl hodiny. Na přibližně čtyřkilometrové trase se museli lezci vypořádat s velkým převýšením, zároveň bylo nutné zachraňovaným osobám neustále poskytovat maximální komfort.

pprap. Miloš Ježek, HZS Středočeského kraje