logo

Bleskový zásah hasičů a duchapřítomnost sousedky zachránily vozíčkářku z hořícího bytu

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve středu 2. srpna v 5:24 hodin přijala operátorka tísňové linky HZS Středočeského kraje informaci o požáru bytu v Hřebečské ulici v Kladně, kde v sedmipatrových domech bydlí mnoho invalidních osob.

K události vyjela profesionální jednotka z centrální kladenské stanice se dvěma cisternovými vozy a automobilovým žebříkem. Na pomoc vyrazily i dvě cisterny dobrovolných hasičů obcí Hřebeč a Unhošť.

První jednotka byla na místě sedm minut od ohlášení události. Jak se ukázalo, hořelo v kuchyni v prvním patře panelového domu. Lehce zraněná majitelka, která byla zřejmě intoxikována zplodinami hoření, seděla na vozíčku na balkoně a byla v péči sousedky. Ta duchapřítomně přelezla po římse z vedlejšího bytu a jako první pomohla hendikepované ženě. Zároveň neváhala a zmírnila rozvoj požáru, když plameny na kuchyňské lince zasypala zeminou z truhlíků, které měla majitelka bytu na balkoně. Obě ženy byly zachráněny pomocí koše automobilového žebříku. Zraněnou paní si následně převzala posádka zdravotnické záchranné služby a převezla ji do kladenské nemocnice.

Hasiči v dýchací technice požár lokalizovali za několik minut vysokotlakým proudem a v 5:48 hodin nahlásil velitel zásahu jeho likvidaci. Po vyvětrání byt za přítomnosti Policie ČR předali správci objektu.

Přímé škody vyčíslil vyšetřovatel částkou 50 tisíc korun, rychlým zásahem a nasazením potřebného počtu sil hasiči uchránili hodnoty za půl milionu, příčinou vzniku požáru bylo vznícení potravin na sporáku.

por. Ing. Ladislav Holomčík, HZS SČK