logo

Soud v Brně ukázal, jak lehce může recidivista zničit život třem doposud „čistým“ kriminalistům

Městský soud v Brně odsoudil trojici kriminalistů za to, že měli údajně pomáhat k sebevraždě zadrženého recidivisty, kterého měli navíc mučit. Kriminalisté byli odsouzeni, zatím nepravomocně, na základě obvinění ze strany recidivisty, který strávil polovinu svého života ve vězení. Jeho tvrzení navíc nepodpořil žádný přímý důkaz.

Ale vraťme se na začátek. Kriminalisté Roman Leikeb, Jiří Zemánek a Petr Kölbl přivedli na podzim roku 2014 na služebnu Brno – Výstaviště zadrženého recidivistu, který byl v té době podezřelý z několika vloupání. jedná se o muže, který má za sebou ve svých 42 letech již 20 let strávených v přímém výkonu trestu, tedy ve vězení.

Jisté je, že si muž při pádu / skoku z okna způsobil zranění. Následně osočil kriminalisty, že ho měli donutit k sebevraždě a navíc ho prý měli mučit. Dle jeho výpovědi mu měl kriminalista Zemánek měl prý recidivistovi říci, aby se přiznal, nebo raději skočil z okna. Následně recidivista, dle vlastního tvrzení, vyskočil z okna v 5. patře a dopadl na střechu ve 2. patře, přičemž si způsobil pouze zlomeninu jedné nohy. Kriminalisté Kölbl a Leikeb jej pak měli dle jeho vyjádření surově zbít a i se zlomenou nohou ho táhnout po schodech, přičemž muž prý křičel bolestí.

Kriminalisté toto osočení razantně odmítli s tím, že nikoho nebili, ani nenabádali k sebevraždě. Dle jejich vyjádření se recidivista pokusil o útěk, při kterém skočil z okna ve 3. patře a dopadl na střechu ve 2. patře.

„Je to všechno lež. Celý život jsem se snažil žít slušně morálně, věřil jsem v dobro v lidech. Teď jsem byl nucen se zadlužit, abych mohl zaplatit obhajobu. Je to škodolibý asociál, chtěl utéct a vymyslel si tento příběh, aby to zastřel,“ řekl u soudu kriminalista Zemánek.

„Ukázalo to, jak snadné je pomstít se policistům, kteří chtějí usvědčit recidivistu. Hodně policistů si rozmyslí, jestli se budou pouštět do nějaké akce,“ doplnil Zemánka jeho kolega Leikeb.

Inzerce

Soudce následně odůvodnil, proč se rozhodl kriminalisty odsoudit. Recidivista prý totiž při výpovědi zněl autenticky a jeho věrohodnost potvrdil i jeden ze znalců. Další znalci však již dávali zapravdu spíše kriminalistům. Tito znalci se totiž pozastavovali především nad zraněním, které recidivista utrpěl. Dle znaleckých zkoumání prý totiž neodpovídají zranění pádu z 5. patra do 2. patra, ani jakémukoliv mučení.

„Soud si nemůže vystačit s premisou, že je to jen jeden drban a proti němu tři policisté, tedy kdo mu bude věřit. Chtěli byste žít v takovém státě, kde by to platilo, dovolali byste se tam spravedlnosti?“ uvedl dále soudce. V tomto směru je potřeba mu dát zapravdu, nikdo v takovém státě totiž jistě žít nechceme. Jen by možná nebylo špatné se pozastavit nad tím, jaká zranění vůbec recidivista utrpěl a jak k nim mohl přijít. Už jen to, že zranění neodpovídají tomu, co vypověděl recidivista. Co se týče autentičnosti jeho výpovědi – já se ptám – bavíme se o člověku, který proseděl polovinu svého života ve vězení. Má za sebou dlouhou, opravdu dlouhou řadu trestných činů a skutků, ze kterých se opakovaně zpovídal nejen na kriminálkách a policejních služebnách, ale také před soudy.

Kriminalista Zemánek si vyslechl trest 18 měsíců s odkladem na 28 měsíců. Dle soudu se dopustil účasti na sebevraždě a porušení povinnosti strážní služby.

Kölbl a Leikeb dostali 30 měsíců s odkladem na 48 měsíců. Soudce je uznal vinnými z mučení a jiného nelidského a krutého zacházení formou spolupachatelství.

„Odsoudili tři nevinné lidi,“ řekl po vynesení rozsudku Zemánek. Dva z nepravomocně odsouzených se odvolali, třetí si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, stejně tak učinil i státní zástupce. Případem se bude zabývat Krajský soud v Brně.

Závěrem nutno podotknout, že recidivista byl za případy vloupání odsouzen na 3,5 roku nepodmíněně.

Tomáš Vajgl