logo

Zase se flákají a parkují na invalidech? Skandál

V posledních dnech nám čtenáři zasílají jednu a tutéž fotografii, pořízenou v jednom z pražských nákupních center. Některé servery, prahnoucí po senzaci a vysoké návštěvnosti, kterou tato fotografie ve spojitosti s textem „my zákony dodržovat musíme, oni ne“ jistě zajistí, uveřejnily články o tom, jak policisté opět porušují zákony, vyhlášky, dopravní předpisy a podobně. A lidé klikají a klikají a nadávají a zlobí se.

Nehodlám zde rozebírat dopravní značení, jako například chybějící svislé dopravní značení a podobně. Ale rád bych se zaměřil na něco jiného.

Služební vozidlo na fotografii patří Pohotovostní motorizované jednotce. Tedy policejnímu útvaru, který slouží v cca 12 hodinových směnách (denní a noční). Vzhledem k délce této směny se policisté nepotřebují nikde „zašívat“, ani prospat. A ačkoliv se to některým lidem může zdát až nereálné, oni opravdu nejsou hloupí. Pokud už vyrazí někam takzvaně „na kafe“, neudělají to tak hloupě, aby zaparkovali na invalidech a šli v klidu posvačit.

V 99% případů míří policisté do nákupních center kvůli zadrženým / zajištěným pachatelům krádeže. Občas jsou to krádeže pár rohlíků, či láhve alkoholu. Občas jsou to ale krádeže se škodou v řádech tísíců až desetitisíců korun. Oni pachatelé takových krádeží často ani nejsou slušně pracující lidé, ale třeba narkomani s jehlami, se kterými pak ohrožují ostrahu daného supermarketu.

Ve většině případů to vyřeší na místě bloková pokuta. Když pak ale dotyčný někoho ohrožuje, či někomu vyhrožuje, nebo způsobil vyšší škodu, nelze řešit takovou situaci na místě blokově a nastává zde podezření z trestného činu. A zde končí legrace.

Policisté často nemají čas na to, aby hledali parkovací místo tak, aby byli někteří internetoví siláci spokojeni, jednoduše zaparkují co nejblíže ke vchodu a jdou řešit celou situaci. A zrovna u útvaru PMJ Praha si troufám říci, že tomu tak bylo i v tomto případě.

Podobným silákům z internetu, kteří na takovéto jednání policistů nadávají, bych přál, aby jednou také potřebovali jejich pomoc. A museli čekat, až policisté najdou vhodné místo k parkování. Třeba až je bude ohrožovat narkoman s jehlou, a pouhých 5 minut čekání na policejní hlídku jim bude připadat jako dlouhé hodiny. Já zapomněl. Tito siláci vlastně umí dělat ramena jen na internetu. V reálné situaci jsou to právě ti, kteří v případě potřeby dělají, že nic nevidí a jen projdou okolo. A nikoho v nouzi se nezastanou, ani mu nepomohou…

A když už mluvíme o té kávě. Rád bych se zeptal častých „haterů“ – sloužíte v práci dvanáctihodinové směny? Jste opravdu po celou dobu bez kávy, či bez přísunu tekutin? Vy v práci nepijete, nechodíte na oběd, nebo si nedáte něco k jídlu na pracovišti? Proč „hejtujete“ to, když úplně stejnou věc dělají policisté. Jsou to také jen lidé, jako my. Ze zákona mají také právo na pauzy, byť se to netýká zrovna výše zmíněného případu. Zamyslete se nad sebou…

Tomáš Vajgl