logo

BMW za 3,5 milionu bylo za necelé dvě minuty pryč

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Minulý týden jsme na linku 158 přijali hlášení o odcizení vozidla v hodnotě 3,5 milionu korun. Ke krádeži mělo dojít v noci ze středy na čtvrtek z volně přístupného parkoviště před rodinným domem na Novém Hradci Králové.

Po oznámení na místo okamžitě vyjeli kriminalisté zabývající se autokriminalitou. Ti z poskytnutých kamerových záznamů zjistili, že vozidlo, které je vybaveno bezklíčovým systémem Keyless, bylo odcizeno třemi muži tak, že použili speciální čtečku.

Systém Keyless funguje tak, že klíč stále vysílá signál, a když se s klíčem přiblížíte asi na 2 metry k vozidlu, samo se otevře a následně i nastartuje. Čtečka vlastně prodlouží signál od klíče, který si majitel například nechá v kapse u bundy zavěšené v předsíni, což se v tomto případu také stalo. Ze záznamu je vidět, že jeden muž přistoupil k autu a čekal, až se dalším dvěma podaří zachytit nejprve signál na otevření auta a druhý na nastartování. Jakmile se to podařilo, okamžitě odjel. Ti, co chytali signál, utekli a pravděpodobně odjeli opodál zaparkovaným vozidlem. Odcizené vozidlo bylo vybavené GPS, která dala naposledy informaci, že vozidlo projíždí Královcem, pak byla GPS odpojena.

Za trestný čin krádež s tak vysokou škodou hrozí trest odnětí svobody od 2 do 8 let.

Policisté apelují na majitele takto vybavených vozů, aby si klíče ukládali co nejdále od vozidla, uprostřed domu. Nejlépe však do jakékoliv plechové schránky, která odstíní signál. Setkali jsem se i s tím, že si klíče majitel ukládal do ledničky.

Kriminalisté mají poznatky, že krádeže takovýchto vozidel se přesouvají z Rakouska a Německa na naše území.

Žádáme občany, kteří by mohli podat jakoukoliv informaci k osobám na videozáznamu, aby zavolali na linku 158, nebo se dostavili na jakoukoliv služebnu Policie ČR.

por. Iva Kormošová, Policie ČR