logo

Byla otevřena nová ubytovna až pro 130 vězňů

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Náměstek ministra spravedlnosti sekce trestní politiky Vladimír Zimmel a generální ředitel Vězeňské služby ČR Pavel Ondrášek dnes slavnostně otevřeli nově zrekonstruovanou budovu č. 17 v areálu pankrácké vazební věznice, která bude sloužit pro výkon trestu odnětí svobody odsouzených mužů do typu věznice s dozorem.

Pankrácké vazební věznici se tímto krokem navýší její kapacita na téměř 1 200 vězněných osob. V této souvislosti generální ředitel podotkl, že otevření nového oddělení je úspěchem vězeňské služby v úsilí o navyšování ubytovacích kapacit vězeňských zařízení. Je to zvláště důležité v situaci, kdy nepolevuje dlouhodobý trend růstu počtu vězněných osob.

Objekt č. 17 dříve sloužil jako hospodářská budova. Rekonstrukce byla realizována od prosince 2014 do konce srpna 2015. V objektu se nachází 19 ložnic s kapacitou pro 98 vězněných osob. V případě nutného rozšíření kapacity věznice lze přikročit k navýšení o dalších 32 lůžek na celkový počet 130. V budově jsou 2 kulturní místnosti, 2 místnosti určené pro aktivity vězněných osob, zázemí personálu a technické místnosti. Objekt je vybaven společnými toaletami v úpravě anti-vandal. Sprchy jsou opatřeny žetonovým systémem z důvodu úspory vody.

Cena rekonstrukce včetně projektu a subdodávek činila přes 20 mil. Kč. Vybavení formou subdodávky zajišťovala vězeňská služba. Věznice Heřmanice dodala celové stolky a židle, Vazební věznice Praha-Pankrác zajistila repase postelí a vězeňských skříněk, výrobu nábytku, dodávku spotřebičů, úpravu okolních prostor aj.

Na rekonstrukci se podílelo více než 50 odsouzených z pankrácké vazební věznice. Celkem odpracovali 4824 hodin, převážně na pracovišti kovovýroby, truhlárny a údržby. Tím, že vězeňská služba podstatnou část vybavení objektu vyrobila nebo opravila svépomocí a současně zaměstnala vězněné osoby, snížila celkové výdaje na rekonstrukci cca o 600 tis. Kč.

VS