logo

Celní správa si slavnostně převzala nový mobilní velkokapacitní rentgen

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Celní správa převzala v pátek 3. června od výrobce Nuctech nový mobilní rentgen, který plně nahradí současné dosluhující zařízení. Tento moderní skener zefektivní a zkrátí kontrolní činnost. V minulosti za pomoci stávajícího RTG celníci odhalili nelegální přepravu téměř deseti milionů kusů cigaret, 13 tun tabáku, 36 kilogramů drog, 48 tun odpadů, bezmála 40 000 litrů minerálních olejů a 34 osob.

Nový rentgen detekuje materiály skryté až za 310mm silnou ocelovou deskou. Kontrolní kapacita je dvacet osmnáctimetrových kamionů za hodinu. Kabina operátora je vybavena nejmodernější technikou, která umožní zobrazit materiály podle jejich fyzikální vlastnosti s hlavním rozdělením na organické a anorganické látky. Nové zařízení celníci plánují nasazovat na celém území ČR, zejména na pozemních komunikacích a kontejnerových překladištích a i nadále podporovat ostatní bezpečnostní sbory při jejich kontrolní činnosti.

Je to významný pomocník v boji proti daňovým únikům a při zajišťování bezpečnosti v České republice.

Slavnostního předání nového velkokapacitního rentgenu se v areálu objektu Celní správy v Jílovišti zúčastnila mimo jiné velvyslankyně Číny, náměstek ministra financí, či zástupci vedení Celní správy.

Youtube Video
Podívat se na video

Připravena byla ukázka další techniky Celní správy a své umění předvedli také služební psi Celní správy se svými psovody. Konkrétně se představil specialista na vyhledávání drog KUKY a poté specialista na vyhledávání finanční hotovosti (bankovek) SID.

mjr. Ing. Martina Kaňková, Celní správa + MrK