logo

Celníci cílí také na nelegální zaměstnance

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Jednou z mnoha kompetencí Celní správy je kontrola nelegálního zaměstnávání cizinců. Ti jsou především na stavbách, ale také například v kovovýrobách, potravinářských, nebo restauračních provozech celníky odhalováni od vstupu České republiky do Evropské unie v květnu 2004.

Pracovníci Celního úřadu pro Kraj Vysočina zkontrolovali od počátku letošního roku 126 cizinců, z nichž 28 pracovalo bez platného povolení. Ve 40 případech pak zaměstnavatel nesplnil informační povinnost vůči Úřadu práce.

V uplynulém týdnu v rámci celostátní akce s názvem Fabrika odhalili celníci z Vysočiny šest nelegálně pracujících Moldavanů na stavbě v Havlíčkově Brodě a dva ukrajinské státní příslušníky na staveništi v Pelhřimově, kde navíc v případě pěti slovenských dělníků zaměstnavatel nesplnil informační povinnost vůči Úřadu práce.

V případě, že zaměstnavatel nesplní tuto informační povinnost, může mu být uložena pokuta až do výše 100 tisíc korun, a jestliže zaměstnává cizince bez platného pracovního povolení, hrozí mu sankce v rozmezí od čtvrt do deseti milionů korun.

prap. Richard Zeman, Celní správa