logo

Celníci kontrolovali na D8 dálniční známky, na novou známku řada řidičů zapomněla

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Přestože od prvního února mají řidiči jedoucí po zpoplatněných komunikacích (dálnicích) povinnost mít na předních sklech vozidel vylepen už jen nový dálniční kupon, tedy s vyznačeným rokem 2018, mnozí řidiči tuto povinnost ignorují.

Přesvědčily se o tom hlídky ústeckých celníků, které během prvních pěti únorových dnů přistihly na dálnici D8 hned 76 řidičů, kteří novou dálniční známku vylepenou neměli nebo tu starou již neplatnou opomněli sundat. Převažovali tuzemští řidiči (80%). Od přestupců celníci vybrali na místě bezmála 68 tisíc korun.

Pokud řidič jede po zpoplatněné komunikaci bez platného dálničního kuponu nebo zapomene odstranit starou známku, dopouští se přestupku a hrozí mu na místě pokuta v příkazním řízení až do výše 5 tisíc korun, ve správním řízení pak až do výše 100 tisíc korun.

Během loňského roku zaznamenali celníci na téměř sto kilometrovém úseku dálnice D8 mezi Prahou a státní hranicí 1 087 případů porušení právních předpisů v podobě neplatné, nesprávně vylepené či dokonce chybějící dálniční známky. Na pokutách za tento přestupek vybrali od řidičů bezmála jeden milion korun a tři případy postoupili do správního řízení.

Nové tvary a barevné odlišení dálničních známek si celníci pochvalují, značně usnadňují jejich identifikaci za jízdy.

por. Jiří Nejedlý, DiS., Celní správa