logo

Celníci lapili pašeráka s léky na výrobu pervitinu

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Tři tisíce a sto čtyřicet čtyři kusů tablet s obsahem pseudoefedrinu zajistila ve večerních hodinách 11. září hlídka mobilního dohledu královéhradeckých celníků, operující v blízkosti bývalého hraničního přechodu Královec, posádce žlutého mercedesu české imatrikulace.

Češi ve věku čtyřicet pět a dvacet sedm let měli namířeno z Polska do České republiky. Na standardně pokládanou otázku příslušníků celní správy, zda převáží lihoviny, cigarety, tabák, léčiva nebo omamné a psychotropní látky, oba odpověděli negativně. Řidiče vozidla celníci následně požádali o zpřístupnění vnitřního prostoru vozidla a jeho zavazadlového prostoru k provedení celní kontroly, učinil tak dobrovolně, bez jakéhokoliv kladení odporu. Pod vínovou dekou v prostoru pro zavazadla našli dvě objemné papírové krabice a bílou reklamní tašku se dvěma druhy léčiv obsahujícími pseudoefedrin, s označením Cirrus Duo a Sudafed. Z uvedeného množství by bylo možné vyrobit zhruba 166 gramových dávek pervitinu pro drogově závislé.

Za trestný čin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozí jednomu z cestujících, jenž se přihlásil k dotčeným lékům, trest odnětí svobody na dvě léta až deset let nebo propadnutí majetku.

por. Ing. Jitka Fajstavrová, Celní správa