logo

Celníci na dálnici D5 kontrolovali nové dálniční známky, pomáhá jim, mimo jiné, speciální laserové pero

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Od měsíce února platí pouze nové dálniční známky na rok 2017. Dálniční známky jsou již druhým rokem opatřeny ochranným prvkem, který celníci kontrolují pomocí laserového pera. Krátkým posvícením na nalepenou dálniční známku lze poznat, zda se nejedná o padělek. Loni nebyl v Plzeňském kraji žádný padělek dálniční známky zjištěn.

V loňském roce 2016 zjistil Celní úřad pro Plzeňský kraj na úseku dálnice D5 mezi Rozvadovem a Rudnou u Prahy u osobních vozidel 1160 případů porušení právních předpisů v systému časového zpoplatnění, tedy chybějící, neplatnou nebo chybně vylepenou dálniční známku. Téměř všechny přestupky celníci projednali v blokovém řízení a uložili za ně pokuty ve výši 836.500 Kč.

U nákladních vozidel bylo zjištěno 3004 případů porušení zákona v oblasti elektronického mýtného, z toho 2741 případů bylo vyřešeno na místě blokovou pokutou, z toho 263 případů bylo postoupeno do správního řízení.

Ve srovnání s předchozím rokem 2015 došlo ke snížení přestupků u osobních vozidel a naopak k nárůstu přestupků u nákladních vozidel. Úsek dálnice D5 dlouhý 145 km mezi Rozvadovem a Rudnou u Prahy kontrolují 3 technologická vozidla celní správy.

por. Mgr. Jitka Blahutová, Celní správa