logo

Celníci na Vysočině odhalili stavební dělníky s padělanými doklady totožnosti

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Osm nelegálně pracujících zahraničních dělníků odhalila ve čtvrtek hlídka Celního úřadu pro Kraj Vysočina při kontrole na stavbě bytových domů v Jihlavě. Dva z nich se při kontrole prokázali padělanými doklady.

U žádné z kontrolovaných osob nebyla předložena pracovní smlouva či jiný pracovně právní doklad opravňující k výkonu práce na území České republiky.

Čtyři osoby se prokázaly ukrajinskými cestovními doklady s polskými a maďarskými turistickými vízy, dvě osoby předložily moldavské pasy a dva dělníci se prokázali slovenským dokladem totožnosti. Jak se později prokázalo, jednalo se o padělané slovenské doklady. Až na policejní služebně totiž oba cizinci ukázali pravé ukrajinské cestovní pasy s maďarskými vízy. Kromě jednoho Ukrajince, který má na českém území nahlášen trvalý pobyt, bylo zbylých sedm cizích státních příslušníků předáno k dalším úkonům Policii ČR.

Pracovníci Celního úřadu pro Kraj Vysočina v roce 2017 dosud uskutečnili 17 kontrol zaměstnávání cizinců, z nichž bylo 13 pozitivních. Podezření na výkon nelegální práce odhalili u 23 osob, u dalších 36 osob jejich zaměstnavatel nesplnil informační povinnost vůči příslušné pobočce Úřadu práce.

prap. Richard Zeman, Celní správa