logo

Celníci odhalili mezinárodně organizovanou skupinu obchodníků s tabákovými výrobky

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na operaci s krycím názvem WRIP pracovali plzeňští pátrači celní správy od loňského června, kdy v prvotních úkonech trestního řízení ve věci krácení daně zadokumentovali mezinárodní organizovanou skupinu. Ta na území České republiky dovážela neznačené běloruské cigarety, které pak distribuovala obchodníkům u německých hranic.

Ve spolupráci s pražskými policisty, kteří na stejné osoby vedli šetření pro trestný čin loupeže (akce RIO) – [zpráva, videa a fotografie k akci ZDE], byla následně zadokumentována další závažná trestná činnost. Závěrečná realizace vyvrcholila začátkem října letošního roku společným zásahem celníků a policistů. V Praze, v Plzeňském a Karlovarské kraji a na území SRN zadrželi 12 osob.

Vzhledem k nebezpečnosti pachatelů prováděla zatýkání speciální zásahová jednotka celní správy SON a zásahová jednotka policejního Krajského ředitelství Praha. Při pěti domovních prohlídkách a deseti prohlídkách jiných prostor a pozemků zajistily 1 157 kilogramů tabáku, 22 540 kusů cigaret, cigaretové dutinky, linku a chemikálie na výrobu léku a steroidů, vybavení „indoor“ pěstírny marihuany, odcizené elektrické spotřebiče a rozřezané vozidlo Porsche, nelegálně držené zbraně a 300 gramů methamphetaminu. Dále pak páčidla, množství výpočetní techniky a mobilních telefonů, padělané pasy, razítka a písemnosti sloužící k legalizaci pobytů cizinců, a v neposlední řadě finanční hotovost a zlaté šperky v hodnotě za více než jeden milion korun.

Celková výše úniku SPD na zajištěných a zadokumentovaných obchodech s tabákem a neznačenými cigaretami je téměř dvanáct milionů korun. Případ „WRIP“ převzal do dalšího šetření vyšetřovatel Policie ČR SKPV OHK Plzeň.

mjr. Ing. Martina Kaňková, Celní správa