logo

Celníci v centru Brna zajistili lihoviny, tabák i cigarety

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Útrata bez účtenky a zajištění více než 14 000 kusů cigaret, dvou kilogramů tabáku a 79 lahví lihovin, jsou výsledkem kontroly celníků v jedné z provozoven v centru Brna z počátku minulého týdne.

Kontrolou evidence tržeb v baru v centru Brna vše začalo. Při kontrolním nákupu majitelka provozovny nevydala kupujícím účtenku. Žena navíc nesplnila informační povinnost, kterou jí ukládá zákon o evidenci tržeb, poněvadž neměla nikde vyvěšeno informační oznámení.

Celníci pak pokračovali kontrolou zdanění vybraných výrobků, tedy výrobků zatížených spotřební daní. Protože majitelka nebyla schopna předložit patřičné doklady o nákupu a zaplacené spotřební dani z lihovin, které v baru měla, celníci zajistili 79 lahví nejrůznějšího alkoholu.

Prohlídkou provozních a skladových prostor pak bylo zjištěno, že zde majitelka skladuje neznačené, a tudíž také nezdaněné, tabákové výrobky. Jednalo se o 14 521 kusů cigaret a dva sáčky řezaného tabáku o celkové váze dva kilogramy. Zboží bylo proto zajištěno. Únik na spotřební dani byl vyčíslen přibližně na 51 000 korun.

Za porušení zákona o evidenci tržeb hrozí ženě pokuta ve správním řízení až do výše půl milionu korun. V případě nezdaněných vybraných výrobků hrozí ženě vyměření dlužné daně, propadnutí zajištěného zboží a pokuta v rozmezí 50 000 až 10 000 000 korun.

por. Mgr. Lada Temňáková, Celní správa