logo

Celníci zaskočili na dálnici D8 desítky řidičů

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Přestože od prvního února mají řidiči jedoucí po zpoplatněných komunikacích (dálnicích) povinnost mít na předních sklech vozidel vylepen už jen nový dálniční kupon, tedy s vyznačeným rokem 2019, mnozí řidiči tuto povinnost ignorují.

Přesvědčily se o tom hlídky ústeckých celníků, které během prvních šesti únorových dnů přistihly na dálnici D8 hned 52 řidičů, kteří novou dálniční známku vylepenou neměli nebo tu starou již neplatnou opomněli sundat. Převažovali tuzemští řidiči (70 %), kteří se tradičně vymlouvali, že zapomněli, a to jsou nové dálniční známky pro rok 2019 ke koupi na čerpacích stanicích či pobočkách České pošty již od začátku prosince. Celníci od přestupců vybrali na místě bezmála 50 tisíc korun.

Pokud řidič jede po zpoplatněné komunikaci bez platného dálničního kuponu nebo zapomene odstranit starou známku, dopouští se přestupku a hrozí mu na místě pokuta v příkazním řízení až do výše 5 tisíc korun, ve správním řízení pak až do výše 100 tisíc korun.

Celníci kontrolují, zda jsou na čelních sklech vozidel vylepeny platné dálniční známky a na správném místě (v pravém dolním rohu). Zda je na dálniční známce i na kontrolním kupónu vyplněna registrační značka či zda řidiči odstranili dálniční známku po skončení její platnosti.

Během loňského roku zaznamenali celníci na téměř sto kilometrovém úseku dálnice D8 mezi Prahou a státní hranicí 1 443 případů porušení právních předpisů v podobě neplatné, nesprávně vylepené či dokonce chybějící dálniční známky. Na pokutách za tento přestupek vybrali od řidičů 1,4 milionů korun a šest případů postoupili do správního řízení.

por. Jiří Nejedlý, DiS., Celní správa