logo

Češi ovládli světový šampionát odstřelovačů, vynikla policejní Zásahová jednotka

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V uplynulém týdnu proběhl 9. ročník světového šampionátu odstřelovačů, který byl slavnostně ukončen vyhlášením vítězů v odpoledních hodinách ve čtvrtek 6. dubna 2017.

Soutěž, organizovaná 7. mechanizovanou brigádou „Dukelskou“, byla zahájena 2. dubna v prostorech zkušební střelnice Bzenec a vojenského újezdu Libavá.
Během minulých let si šampionát získal velmi dobrou pověst a pravidelně se na něj sjíždějí odstřelovači z armád a jiných ozbrojených složek celého světa. Ani letos tak nechyběli zástupci Belgie, Finska, Polska, Rakouska, Spojených států amerických, Velké Británie a dalších zemí. Disciplíny šampionátu jsou sice uzpůsobené vojenským odstřelovačům, soutěže se ale zúčastňují i policejní odstřelovači, příslušníci aktivní zálohy nebo pozvaní hosté.

Dvoučlenné týmy soutěžících byly letos rozděleny do tří skupin a každý den plnily jiné střelecké úkoly. Jednou například střelbu ze zdi či nestabilní podložky, skryté přiblížení k nepříteli a jeho zničení, jindy zase střelci museli v terénu identifikovat ukrytého odstřelovače, odhadnout vzdálenost nepřátelského střelce nebo zvládnout střelbu z vrtulníku ve visu na několik set metrů vzdálený terč o velikosti lidské figury.

„Zajímavé a nové pro nás byly noční střelby a střelba z vrtulníku ve visu. Tato soutěž je jedinečná v tom, že jednotlivé úkoly nutí střelce opravdu přemýšlet, využívat veškeré dosavadní zkušenosti a také vyžadují kvalitní týmovou práci,“ zhodnotil šampionát soutěžící z Velké Británie. Jeho slova potvrzují i další zahraniční účastníci. „Příští rok rozhodně přijedeme znovu,“ shodli se bez zaváhání Američané.

„Jsem potěšen rekordní účastí, celkem se zde sešlo 38 týmů z deseti zemí. Doufám, že naše pozvání přijmete i v příštím roce a znovu se zde všichni setkáme v tak hojném počtu,“ neskrýval svou radost při vyhlašování vítězů velitel 7. mechanizované brigády plukovník Pavel Lipka. Kromě hlavních kategorií nejlepší tým a nejlepší střelec, získali své ocenění i střelec s nejlepším zásahem či tým, který v průběhu celé soutěže prokázal nejlépe zvládnuté taktické postupy. Poslední zmíněnou cenu získal finský odstřelovačský tým, prakticky všechna ostatní přední místa obsadili čeští střelci. Loňské vítězství v obou hlavních kategoriích, tedy nejlepší tým a nejlepší střelec, přitom obhájili příslušníci zásahové jednotky Policie ČR.

kpt. Ladislav Kabát, AČR