logo

Česko-německý výcvik policistů na ledu proběhl v rámci evropského projektu

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve čtvrtek 14. 2. 2019 se v rámci projektu Evropské unie Ziel3/Cíl3 uskutečnil v Ostrově na Děčínsku společný výcvik policistů poříčního oddělení KŘP Ústeckého kraje a policistů Wasserschutzpolizei z Pirny a Drážďan. Výcviku se zúčastnili také a policisté speciální pořádkové jednotky a krajské pořádkové jednotky a instruktoři Vodní záchranné služby.

Hlavní náplní výcviku s názvem „Postupy a pomůcky při záchraně osob probořených v ledu“ bylo zejména praktické procvičení postupů při pomoci osobám, které se proboří v ledu.

Policisté si vyzkoušeli, jak postupovat při sebezáchraně bez pomůcek i s pomocí bodců (ice pick). Procvičili si i postupy, které lze použít při záchraně osoby probořené v ledu jednotlivcem nebo více osobami. K vidění tak byla záchrana bez pomůcek i jištění zachránce z břehu lanem, záchrana pomocí plovoucí smyce, nafukovací matrace, páteřní desky i „lidský řetěz“.

Jednou z aktivit policistů poříčního oddělení Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje je monitoring oblíbených míst na zamrzlých jezerech, rybnících i řekách, kde se shromažďuje větší množství lidí kvůli bruslení, hokeji a dalším zimním aktivitám. Výsledky měření jsou k dispozici na webových stránkách Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje pro jednotlivé lokality po okresech a jsou také zasílány příslušným obecním úřadům obcí poblíž sledované vodní plochy.

por. Šárka Poláčková, Policie ČR