logo

Český chirurgický tým ocenil v Iráku tamní ministr obrany

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Polní chirurgický tým Irák (PCHT) po více než půlročním působení na území Iráku v rámci operace Inherent Resolve minulý týden ukončil operační úkol.

Plnil je na výbornou nejen pro koaliční vojáky, ale především ve prospěch irácké armády a také ve prospěch civilního obyvatelstva. Během působení českých armádních zdravotníků bylo provedeno několik desítek chirurgických zákroků v náročných polních a klimatických podmínkách. PCHT byl zařazen jako součást americké polní nemocnice úrovně ROLE 2.

Profesionalitou a vysokou odbornou způsobilostí si čeští zdravotníci vybudovali vysoké renomé nejen u koaličních partnerů, ale i u iráckých zdravotníků, u kterých rovněž PCHT prováděl mentorskou a edukační činnost.

Na závěr působení PCHT na území Iráku se dostalo českým zdravotníkům čestného pozvání na Ministerstvo obrany Irácké republiky. Zde je ministr obrany irácké republiky Erfan Mahmood Al-Hieali společně s velvyslancem ČR v Iráku Janem Vyčítalem osobně přivítal.

V projevu ocenil působení zdravotníků PCHT na území Iráku a poděkoval za jejich nasazení v boji proti tzv. Islámskému státu. Zároveň zdůraznil, že se jedná o skutečně mezinárodní vojenskou spolupráci a začátek nové etapy vztahů mezi Irákem a Českou republikou. Na závěr osobně předal příslušníkům PCHT děkovné certifikáty.

Po slavnostní ceremonii čekala na armádní zdravotníky ještě návštěva české ambasády v Bagdádu. Po dlouhé době se příslušníci PCHT ocitli na výsostném území ČR, kde je přivítal český ambasador a kolektiv velvyslanectví. Na jeho půdě se uskutečnil slavností nástup jednotky a její příslušníci převzali z rukou velvyslance pod státní vlajkou pamětní medaile operace Inherent Resolve.

pplk. Jindřich Plescher, AČR