logo

Čeští i němečtí policisté trénovali na Ústecku záchranu lidí, pod kterými se probořil led

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Do policejního areálu v Ostrově u Tisé na Ústecku dorazily ve čtvrtek desítky policistů z ústeckého Poříčního oddělení, z Oddělení služební kynologie, či instruktoři SPJ Ústeckého kraje. Dorazili sem také policisté z německého Poříčního oddělení.

Společně zde absolvovali výcvik záchrany osob ze zamrzlých vodních ploch, konkrétně osob, pod kterými se probořil led. V roli instruktorů se tentokrát představili zástupci Vodní záchranné služby.

Po krátkém teoretickém brífinku následoval přesun k zamrzlému rybníku, kde již byly připraveny vyřezané otvory pro simulaci tonutí, i nařezaný led, který měl v pravou chvíli simulovat propad osoby ledem pod hladinu.

Policisté ze všech zmíněných oddělení a útvarů si postupně vyzkoušeli různé záchranné prostředky i různé postupy při záchraně. Od improvizované záchrany bez profesionálních pomůcek až po záchranu s využitím nejmodernějších dostupných prostředků.

Důležitost podobných výcviků je jasná. Policisté jsou totiž velmi často na místech podobných událostí jako první a nemohou čekat na příjezd svých kolegů ze specializovaných útvarů, případně hasičů, či záchranářů. V podobných případech jde vždy o vteřiny, a tak musí být schopni jednat.

MrK, Týdeník Policie