logo

Cizinec pašoval z Nairobi do Prahy rostliny Katy jedlé

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V neděli 24. září odhalili ruzyňští celníci v odpoledních hodinách na Letišti Václava Havla v Praze zásilku rostliny Katy jedlé. Drogu pašoval ve svých zavazadlech šestatřicetiletý cizinec, který cestoval na pravidelné lince Nairobi – Dubaj – Praha.

Kontraband byl objeven při běžné kontrole zavazadel cestujících. Celníci pašerákova zavazadla nejprve podrobili kontrole rentgenem, který je upozornil na organický materiál uvnitř dvou látkových kufrů. Následnou vnitřní kontrolou zavazadel celníci objevili novinový papír, ve kterém byly ukryty kornouty banánových listů, které obsahovaly svazky čerstvých rostlinných výhonků Katy jedlé. Celková hmotnost rostlinného materiálu byla 37 kg.

Kata jedlá (Catha edulis) je pomalu rostoucí rostlina, která obsahuje toxickou látku kath. Nejčastěji se vyskytuje v horských oblastech zemí východní Afriky a Arabského poloostrova.

Z hlediska užívání jsou nejcennějšími částmi rostlin mladé výhonky a listy, nejčastěji se žvýkají obdobně jako žvýkací tabák. Tento rostlinný materiál rostliny je nutné udržet co nejdéle čerstvý, aby byly stále účinné alkaloidy. Jedná se o kathinon, který se po uvadnutí mění na kathin. Obě tyto látky mají stimulační účinky obdobných vlastností jako u amfetaminů, zvýšená srdeční frekvence a tlak krve, povzbudivé účinky po dobu několika hodin po konzumaci.

Užívání Katy jedlé (zvané též jako qát qat, kát nebo kat) má celou řadu vedlejších účinků jako je rakovina úst, chronický vysoký tlak s následnou zástavou srdce a velmi často dochází k vážným psychickým problémům.

Cizinec byl předán Národní protidrogové centrále Policie ČR k zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

kpt. Ing, Šárka Miškovská, Celní správa