logo

Cizinec se 11 let vyhýbal nástupu do výkonu trestu, zadržela ho královéhradecká zásahová jednotka

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Vlastním šetřením se orlickoústeckým kriminalistům ve spolupráci s dalšími policejními útvary v České republice, ale i v zahraničí, podařilo v našem regionu zadržet cizince, vyhýbajícímu se nástupu do výkonu trestu odnětí svobody.

Po obdržení evropského zatýkacího rozkazu na čtyřicetiletého cizince, několik měsíců žijícího s rodinou na Orlickoústecku, jsme věděli, že je v cizině nepodmíněně odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody na dva roky za trestný čin vydírání. Dále se nám podařilo zjistit, že se vydává za jinou osobu, avšak stejné státní příslušnosti jeho rodné země a na našem území žije s rodinou. Potvrdily se i informace, že je ozbrojen i přesto, že nevlastní zbrojní průkaz.

Aby výčet jeho protiprávního jednání byl úplný, zjistili jsme, že by zřejmě měl vyrábět drogu pervitin. Výrobu zakázané látky maskoval údajným rybařením. Ve spolupráci se zásahovou jednotkou Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje jsme podezřelého muže v jedné z obcí na Žambersku zadrželi. Po omezení na osobní svobodě se snažil tvrdit, že není hledanou osobou. Marně! Muž byl na základě daktyloskopických stop ztotožněn a eskortován do cely. V autě, ve kterém cestoval, jsme zajistili dvě nelegálně držené zbraně a látky i pomůcky k nedovolené výrobě pervitinu. Všechny zajištěné věci jsme zaslali na odborné expertízy, které by měly, podezření potvrdit.

O případu jsme ihned vyrozuměli Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové. Následně tamní soud rozhodl o umístění muže do vydávací vazby, odkud by měl být přemístěn do výkonu trestu odnětí svobody své mateřské země. Přítěží mu může být případné trestní stíhání za nedovolené ozbrojování a výrobu a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu s trestní sazbou až pět let.

por. Bc. Lenka Vilímková, Policie ČR