logo

Cizinecká policie má pět nových mobilních termovizí

zlk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ředitel služby cizinecké policie plk. Milan Majer převzal ve středu v Uherském Hradišti 5 nových termovizních monitorovacích automobilů.

Vozidla VW Crafter upravila uherskohradišťská firma EVPÚ DEFENCE přesně podle požadavků policie a jejich vnitřní technické vybavení je na špičkové úrovni. Nejmodernější mobilní termovizní kamera umístěná ve střeše vozidla umožňuje bezvadné noční vidění v terénu a zároveň nahrávání sledovaného úseku. Samozřejmostí je stejným způsobem zabudovaná mobilní kamera pro denní pozorování.

Obsluhu speciálních automobilů zajišťují vždy 2 operátoři, kterými jsou policisté školení realizační firmou pro práci s touto technikou. Cena jednoho automobilu vybaveného termovizním zařízením se pohybuje okolo 6,8 milionu korun a celková vynaložená suma se tak vyšplhala k 35 milionům korun.

Nová a modernější speciální vozidla nahradí původní, zastaralé modely termovizních automobilů z roku 2005, a budou sloužit na pracovištích cizinecké policie v karlovarském, plzeňském, libereckém, jihočeském a jihomoravském kraji. Prioritně jsou určena pro monitorování naší státní hranice se sousedními státy, ale zároveň budou využívána při zahraničních misích, kterých se čeští policisté pravidelně účastní. V současné době doprovázejí taková vozidla naše policisty při nasazení v Makedonii.

kpt. Mgr. Jindřiška Pospíšil Kaminská, Policie ČR