logo

Cizinečtí policisté resuscitovali v Solnici ženu, přispěli k záchraně jejího života

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Náročný zákrok mají za sebou policisté z Odboru cizinecké policie, kteří 24. července v odpoledních hodinách poskytli první pomoc ženě, která bez zjevných příčin upadla do bezvědomí v blízkosti Městského úřadu Solnice.

Vše začalo tím, že si policisté, zrovna vycházející ze služebny, všimli ženy, která leží na chodníku s krvavým šrámem a u které postávalo několik kolemjdoucích osob. Ihned přiběhli k ležící osobě a ujali se poskytování první pomoci.

Policisté ženě prováděli nepřímou srdeční masáž, čistili jí dutiny a zároveň komunikovali s operátorem tísňové linky Záchranné služby Královéhradeckého kraje, se kterým mimo jiné domlouvali prostorové možnosti pro přistání vrtulníku. Ten skutečně během krátké chvíle přiletěl a zatímco dva policisté pokračovali v nepřímé srdeční masáži a čistění dutin, tak další dva zajišťovali bezpečný prostor pro přistání vrtulníku. Záchranáři si po svém příletu ženu převzali do péče, pokračovali v poskytování první pomoci a poté ji převezli do rychnovské nemocnice.

Primář ARO z Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou MUDr. Marcel Maršík následně potvrdil, že se žena nacházela několik minut ve vážném zdravotním stavu (dle slov lékaře „klinické smrti“) a zasahující policisté díky kvalitně provedené resuscitaci a vhodně zvolené metodě první pomoci významně přispěli k záchraně jejího života. „Pacientka byla po krátké hospitalizaci na ARU přeložena bez významnějšího poškození zdraví k další léčbě na interní oddělení, což bylo možné především díky kvalitnímu prvotnímu poskytnutí pomoci“ dodal MUDr. Maršík.

Jménem královéhradecké policie přejeme ženě úspěšnou rekonvalescenci a brzké uzdravení.

kpt. PhDr. Ondřej Moravčík, Policie ČR