logo

Cvičení na Rozvadově: Kamion najel do davu lidí a narazil do několika aut

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na hraničním přechodu v Rozvadově proběhlo v pondělí jedno z největších letošních cvičení složek IZS. Bylo do něj zapojeno zhruba 500 zasahujících hasičů, záchranářů a policistů nejen z několika krajů České republiky, ale také z Německa.

Vlivem zdravotní indispozice najel řidič kamionu do davu lidí, kteří se na hranicích účastnili ohlášené demonstrace. Zároveň s tím naboural kamion do několika osobních aut.

Na místě mezi prvními zasahovali policisté z antikonfliktního týmu, kteří dohlíželi na shromáždění a také policisté z Krajské pořádkové jednotky Plzeňského kraje, kteří by se v případě reálné demonstrace účastnili na místě bezpečnostního opatření.

Dle plánu cvičení zemřelo při této nehodě 15 lidí, dalších 30 lidí skončilo po nehodě v kritickém stavu a dalších 35 jich utrpělo vážná zranění. Přibližně 100 lidí utrpělo středně těžká a lehká zranění. Další lidé pak byli v šoku.

Ihned po fiktivním oznámení na tísňovou linku se na místo začaly sjíždět jednotlivé složky IZS. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje na místo vyslala řadu posádek z celého kraje, včetně tří speciálů pro hromadná neštěstí. V rámci mezikrajské výpomoci na místo zamířily také posádky záchranné služby ze Středočeského, Jihočeského i Karlovarského kraje. Povolány byly posádky záchranářů z Německa, těch dorazilo několik desítek. Na místo vzlétly vrtulníky Letecké záchranné služby z České republiky i z Německa.

K nehodě vyjely jednotky HZS Plzeňského kraje a několik nejbližších jednotek dobrovolných hasičů. Povoláni byli také hasiči z Německa.

Na místo dále vyrazily hlídky Policie ČR prakticky z celého kraje, včetně dvou hlídek psovodů, krajské pořádkové jednotky, krizových interventů, kriminalistů, policistů z dopravních inspektorátů i dálničních oddělení.

Policisté uzavřeli okolí místa události a pomáhali záchranářům a hasičům s tříděním a základním ošetřováním zraněných. Vrtulníky několikrát vzlétly do nemocnic v Plzni i Německu. Sanitky českých i německých záchranářů pendlovaly mezi nemocnicemi a místem události.

Hasiči vyprostili z vozidel několik osob. Roztříděné zraněné pak předávali do péče záchranářům na provizorních stanovištích. Němečtí záchranáři postavili nedaleko místa nehody několik stanů, ve kterých probíhaly některé lékařské zákroky.

Policejní psovodi společně s dalšími policisty museli vypátrat několik lidí, kteří v šoku utekli z místa nehody do nedalekého lesa. Na místo byl povolán evakuační autobus HZS Plzeňského kraje a také převozové sanitky.

Ještě v průběhu ošetřování a transportu pacientů nastoupili na místo nehody kriminalisté a dopravní policisté, kteří se ihned začali zabývat okolnostmi vzniku nehody a začali s objasňováním této tragické, nicméně cvičené události.

Policisté museli ztotožnit všechny účastníky akce, aby mohli informovat jejich blízké. V případě potřeby pak byli připraveni krizoví interventi hasičů i policie.

Po celou dobu cvičení dohlíželo na dopravu v širokém okolí velké množství policejních hlídek. Ty řídily dopravu dle aktuálních potřeb.

Vzhledem k tomu, že u podobných událostí je prakticky jistá přítomnost médií, byli na místě připraveni také tiskoví mluvčí HZS Plzeňského kraje, ZZS Plzeňského kraje a KŘP Plzeňského kraje. Všichni pak na místě spolupracovali se zástupci médií.

Cvičení mělo odhalit případné slabiny, kupříkladu v podobě komunikační bariéry mezi záchrannými složkami obou států. Příprava cvičení tohoto rozsahu zabrala složkám IZS jeden rok.

MrK, Týdeník Policie