logo

Cvičení Sahel připravilo vojáky na téměř reálné podmínky v africkém Mali

I v horkých srpnových dnech ukázali vojáci, že prošli kvalitní přípravou před svým nasazením do zahraniční operace v africkém Mali.

„Ještě si odskočím a pojedeme,” zahlásiI velitel týmu. V tom se ozvala střelba a téměř okamžitě zaznělo: „Kontakt” a „Do aut a odjíždíme!” Jenže po pár ujetých metrech přišly další rozkazy: „Překážka. Auto na cestě. Couváme a VIP přesuneme do budovy.” Pak už vše běželo tak, jak je dlouhými týdny výcviku nadrilováno. Krycí palba, vyzvednutí VIP z vozidla a rychlé přesunutí do budovy Ministerstva obrany republiky Mali.

Tak by se dal popsat jeden z mnoha okamžiků v rámci certifikace jednotky 10. úkolového uskupení výcvikové mise Evropské Unie pro Mali.

Cvičení SAHEL 2/2017 pod vedením Odboru přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) Vyškov bylo závěrečnou kontrolou a vyvrcholením několikaměsíční přípravy vojáků k nasazení v zahraničí. Tu absolvovali ve výcvikových prostorech na Doupově, Boleticích a dalších.

Trénovali a cvičili strážní službu a přesun mobilních patrol. Vysoké teploty, které cvičení provázely, nastavily reálné podmínky jako v místě nasazení. „Na základě zkušeností předchozích kontingentů jsme se snažili připravit se na vše, co nás může v Mali potkat,“ řekl velitel 10. kontingentu kapitán Jaromír Evan.

kapitán Kamil Vícha, AČR