logo

Dálnici D35 u Olomouce zablokovala nehoda kamionu a cisterny

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pondělí 23. října 2017 vyjížděli hasiči dvakrát na dálnici D35 k dopravním nehodám. Hlášení o první přijalo operační středisko HZS Olomouckého kraje v 0:44 hodin, druhá byla oznámena v 6:08 hodin. Obě se staly ve směru z Ostravy na Olomouc.

Na místo první nehody vyjeli profesionální hasiči z Olomouce, kteří po příjezdu zjistili, že cisterna převážející 22 tun LPG sjela mimo komunikaci a zůstala ležet na boku. Řidič byl nezraněn a pomohl hasičům odpojit tahač. Vzhledem k tomu, že z cisterny nic neunikalo, vrátili se hasiči po dohodě s policií na základnu s tím, že ráno se situace dořeší.

Ke druhé nehodě, při které narazil kamion převážející nábytek do havarované cisterny, vyjeli také profesionální hasiči z Olomouce. Hasiči zjistili, že cisterna poškozena nebyla, žádný plyn z ní neunikal. Při nehodě byl zraněn řidič, kterého si převzala do péče zdravotnická záchranná služba. Hasiči zajistili vozidlo proti vzniku požáru, velitel zásahu na místo povolal ropný kontejner na přečerpání provozních kapalin z nádrže havarovaného kamionu.

Dálnice je v místě nehody neprůjezdná, na místo se dostavil zástupce specializované firmy, která bude řešit vyproštění havarovaných vozidel. Předpokládaná doba uzavření dálnice bude minimálně 2 hodiny.

Aktualizace 10:00
Jednotka profesionálních hasičů z Olomouce je stále na místě ranní nehody kamionu na D35. Specializovaná firma v současné době vyprošťuje havarovaný kamion s nábytkem. Druhé vyprošťovací vozidlo specializované firmy čeká na naše pokyny k tomu, aby mohlo vyprostit havarovanou cisternu.

Hasiči spolu s přepravní společností zajišťují hadice, kterými se bude moci přečerpat LPG. Náhradní cisterna už je na místě. Velitel zásahu předpokládá, že cisternu odčerpají pracovníci přepravní společnosti částečně, poté ji specializovaná firma vyprostí z příkopy a odčerpá se zbytek plynu. Cisterna naštěstí leží v příkopu tak, že čerpací otvory jsou nahoře.

Hasiči po celou dobu budou zajišťovat místo nehody.

Tyto práce zaberou nějaký čas, předpokládáme, že D35 bude celé dopoledne uzavřena.

Aktualizace 11:00
Havarovaný kamion s nábytkem už je vyproštěn, hasiči zasypali uniklou naftu na komunikaci. Po konzultaci s odborníkem na přečerpávání plynu bude nakonec zvolen jiný postup vyproštění havarované cisterny. Plná cisterna se postaví na kola a teprve poté se provede její přečerpání.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, HZS OLK