logo

Dálniční policisté z Ostravy kontrolovali během jednoho dne dva nadměrné náklady

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Řidiče dvou jízdních souprav, které již na první pohled svými rozměry překročily zvláštní právní předpisy, kontrolovali během jednoho dne, a to 26. září 2018, v rámci běžné dopravní kontroly policisté dálničního oddělení Ostrava.

Svůj vizuální odhad si policisté ověřili kontrolním vážením a měřením, přičemž u jednoho vozidla byla celková šířka včetně nákladu překročena o necelé 2 m, celková výška o 20 cm a délka o téměř 5 m. Obdobné hodnoty byly naměřeny také u druhého vozidla.

Do doby, než si vyřídí povolení pro zvláštní užívání pozemní komunikace nebo odstraní závadu na místě, byla oběma řidičům zakázána další jízda. Navíc výškou nákladu mohli ohrozit provoz klimkovického tunelu. Jelikož řídili jízdní soupravy, u kterých bylo zjištěno nedodržení zákonem stanovených rozměrů, byly jim na místě v příkazním řízení uděleny pokuty v řádu několik tisíc korun.

Postihu se nevyhnou ani provozovatelé vozidel. Ve správních řízeních, které povedou příslušné úřady, bude projednáváno podezření ze spáchání přestupku. Také oni nerespektovali povinnosti, které stanoví zákon o pozemních komunikacích při přepravě nákladu. Každému z provozovatelů hrozí pokuta nejméně 50 000,- Kč. Oběma byla také uložena kauce jako záruka, že se nebudou vyhýbat správnímu řízení.

Aby mohly oba kamiony s nákladem pokračovat v cestě, musí řidiči zajistit výše uvedené povolení, které bude mimo jiné určovat bezpečnou trasu.

por. Mgr. Daniela Vlčková, Policie ČR