logo

Desítky příznivců Kliniky se na Žižkově pokoušely zabránit exekutorovi ve vyklizení objektu

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

K budově Kliniky na pražském Žižkově, kterou obsadili squatteři a aktivisté, dorazil ve čtvrtek dopoledne soudní exekutor Ivo Luhan. Ten má v plánu budovu, která je v majetku Správy železniční a dopravní cesty, vyklidit.

K budově Autonomního sociálního centra dorazil exekutor se svými kolegy před 10. hodinou. Jen co z dodávky vytáhli stůl, sebrali jim ho aktivisté, kteří měli k budově svolánu protestní akci. Exekutor pak prostřednictvím megafonu aktivisty žádal, aby mu stůl vrátili.

Mezitím najatá bezpečnostní služba vstoupila zadní částí pozemku do budovy, kterou následně začala zajišťovat. Na střeše budovy zůstalo několik aktivistů. Ti měli stejně tak zůstat i uvnitř objektu. Další aktivisté se snažili do budovy dostat zadním vchodem a několik desítek minut se tak u dveří přetahovali s najatou bezpečnostní agenturou. Ve chvíli, kdy se do budovy snažil zadním vchodem dostat i soudní exekutor, došlo ke strkanici, při které byl exekutor napaden.

Ten tak byl nucen přivolat na místo policii. Ta akci monitorovala již od samého počátku. O chvíli později se tak na místě objevili kriminalisté, policisté z místního oddělení i policisté z antikonfliktního týmu. Médiím i lidem z řad veřejnosti byl na místě k dispozici tiskový mluvčí pražského policejního ředitelství.

Exekutor dal aktivistům ultimátum nejprve do 11:30, později do 12:30, aby vyklidili objekt i pozemek budovy Kliniky. Část aktivistů odešla, část zůstala. Firma najatá soudním exekutorem zabezpečila objekt tak, aby se do něj nedostaly nepovolané osoby. Budovu navíc bude střežit bezpečnostní agentura.

Několik lidí pozemek opustilo v doprovodu kriminalistů. Ti se později vydali zkontrolovat skupinku cizinců, kteří zde demonstrovali, a kteří se tou dobou nacházeli o několik desítek metrů dále v Jeseniově ulici. Jeden z kontrolovaných s policisty nespolupracoval a neuposlechl jejich zákonných výzev. Pro podezření z přestupku byl proto na místě zajištěn a následně předveden na policejní služebnu ke kontrole totožnosti.

V odpoledních hodinách exekutor přerušil úkony probíhající na místě. Na střeše i nadále zůstává několik aktivistů. Ti mají možnost slézt sami dolů. Soudní exekutor se na místo vrátí v pátek dopoledne, kdy se rozhodne, zda je nutný zásah policie.

MrK, Týdeník Policie