logo

Detektivové NCOZ obvinili čtyři osoby kvůli nelegálnímu obchodu se zbraněmi

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), sekce terorismu a extremismu, odboru zbraní a nebezpečných materiálů, v minulých dnech obvinili 4 osoby, které měly obchodovat s nelegálními a neregistrovanými střelnými zbraněmi.

Kriminalisté NCOZ ve dnech 22. – 24. dubna 2018 zasahovali v rámci akce s krycím názvem „SOMA“ v Ústeckém, Středočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji. Provedli celkem 21 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Při úkonech trestního řízení zajistili cca 100 nelegálních střelných zbraní (pistole, pušky, samopaly), tlumiče střelby, více než deset tisíc nábojů a výbušniny (např. několik dělostřeleckých granátů). Policisté zadrželi 9 osob, kdy následně čtyři zadržené obvinili z trestného činu nedovoleného ozbrojování.

Tento případ kriminalisté NCOZ vyšetřovali po dobu jednoho roku. Podle našich závěrů se skupina mužů ze severních Čech dlouhodobě zabývala nelegální výrobou a obchodem se střelnými zbraněmi. Měli získat části střelných zbraní (pistole, pušky, samopaly) kategorií „A, B, C“, které byly z důvodu výrobních vad vyřazeny z výrobního procesu a určeny k likvidaci. Jednalo se o hlavní komponenty moderních zbraní české výroby, které byly následně mimo výrobní závod využívány k sestavování plně střelbyschopných zbraní bez výrobních čísel. Takto upravené zbraně byly určeny k prodeji do kriminálně závadového prostředí.

Dle závěrů kriminalistů se jednalo o zbraně „velmi dobré kvality“. Pistole měli muži nabízet za cca 25 – 30 tisíc korun, samopaly za cca 35 – 40 tisíc korun. Dle našich závěrů měli prodat několik desítek takto upravených a neregistrovaných zbraní. Trestnou činností se měli obohatit o nejméně 1,2 milionu korun.

Zajištěné zbraně budou podrobeny znaleckému zkoumání. V rámci realizace s kriminalisty NCOZ spolupracovali policisté Útvaru rychlého nasazení, Služby cizinecké policie (kynologové), Pyrotechnické služby, OKTE Praha a Kriminalistického ústavu Praha.

Policisté NCOZ SKPV zajistili při domovních prohldkách větší finanční obnos v hotovosti.

Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na osm let. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Lounech.

pplk. Mgr. Iva Knolová, Policie ČR