logo

Detektivové NPC rozbili organizovaný gang výrobců a distributorů pervitinu a marihuany

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V rámci operace „LOM“ se detektivům Národní protidrogové centrály služby kriminální policie a vyšetřování podařilo počátkem září 2016 po půlročním prověřování odhalit a zadržet kompletní patnáctičlennou organizovanou skupinu pachatelů, zabývající se nelegální velkoobjemovou výrobou a rozsáhlým obchodem s metamfetaminem a marihuanou. Droga dle dosavadního šetření končila u odběratelů na území České republiky a Spolkové republiky Německo. Nelegální výrobu metamfetaminu v rozsahu desítek kilogramů na jeden výrobní cyklus skupina provozovala v několika pronajatých objektech, přičemž proces výroby byl rozdělen.

Zajištěná laboratoř na výrobu metamfetaminu se nacházela v pronajatém průmyslovém objektu na okraji vesnice v Ústeckém kraji. V prostorách varny bylo nahromaděno větší množství chemických látek určených k výrobě. Odpad z výroby pachatelé ukládali do plastových barelů a skladovali ve sklepních prostorách. Do igelitových pytlů umisťovali odpad z extrakce pseudoefedrinu. K získávání prekursoru pro výrobu metamfetaminu skupina využívala léčivo Cirrus. Původ léčiva je předmětem dalšího vyšetřování. Z uskladněných zbytkových chemických látek docházelo k uvolňování louhu a dalších chemických látek do ovzduší. Všechny látky byly za přísných bezpečnostních opatření převezeny do režimového skladu policie. Objekt po zajištěné varně je kontaminován.

Další nebezpečné látky byly zajištěny v obytném objektu ve Středočeském kraji, kde byla varna metamfetaminu pachateli dříve provozována. I tento objekt je silně zasažen mnoha nebezpečnými plyny a aerosoly z produkce metamfetaminu i bezohledného uskladnění nebezpečných látek.

Vyrobený metamfetamin v tekutém stavu převážela skupina z příhraničí do centra Prahy a zde produkovala krystaly. Závěrečná krystalizace metamfetaminu probíhala v půdních prostorách objektu, kde je v přízemí provozován obchod se smíšeným zbožím.

V průběhu prověřování se podařilo příslušníkům Národní protidrogové centrály zadržet při dvou zadokumentovaných obchodech 30 kg marihuany a 2 kg metamfetaminu. Při závěrečné realizaci akce, která probíhala v Praze, Dolní Poustevně, Mratíně, Klobúkách a Dolním Podluží, provedli policisté více než 10 domovních prohlídek a 15 prohlídek jiných prostor a pozemků, při kterých byla zajištěna velkokapacitní laboratoř na výrobu metamfetaminu, a cca 10 kg vyrobeného

metamfetaminu. Zadržení pachatelů proběhlo ve spolupráci se Zásahovou jednotkou Praha a Ústí nad Labem.

Celkem bylo v rámci této operace zajištěno 12 kg metamfetaminu, 30 kg marihuany, velkokapacitní laboratoř na výrobu metamfetaminu, větší množství chemikálií potřebných k výrobě metamfetaminu a zadrženo 15 osob.

Ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. c) trestního zákoníku, bylo obviněno celkem 14 osob vietnamské národnosti, kterým hrozí trest odnětí svobody v délce trvání až 12 let, obvinění jsou stíháni vazebně. Dále byla obviněna jedna osoba české národnosti, která je stíhána na svobodě.

kpt. Mgr. Barbora Kudláčková, PČR