logo

Detektivové z NCOZ dopadli podezřelého, který měl vydírat a hrozit bombami autobusům RegioJetu

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV (bývalého ÚOOZ) se od počátku loňského roku zabývali případem vydírání a šíření poplašné zprávy, jehož obětí se stala tuzemská soukromá společnost podnikající v oblasti dopravy a přepravy osob.

Od konce ledna roku 2016 měl neznámý pachatel opakovaně oznamovat uložení nástražného výbušného systému v prostředcích hromadné dopravy osob soukromé dopravní společnosti. Zároveň měl prostřednictvím sociálních sítí a e-mailu kontaktovat přímo majitele společnosti a požadovat po něm vyplacení částky v řádu několika desítek tisíc Euro. Své výhrůžky měl podle našich závěrů stupňovat tím, že pokud jeho podmínka nebude splněna, dojde k dalším oznámením o uložení nástražného výbušného systému. Tímto způsobem mohlo dojít i k faktické likvidaci podnikání poškozeného.

Na základě všech zjištěných skutečností zadrželi v polovině března 2016 v Třinci detektivové ÚOOZ (ve spolupráci se zásahovou jednotkou Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje) třiadvacetiletého dosud netrestaného muže. Ten byl následně obviněn ze zločinu vydírání (§ 175 odst. 1, odst. 2 písm. d trestního zákoníku) spáchaného ve stadiu pokusu formou spolupachatelství a z přečinu šíření poplašné zprávy (§ 357 odst. 1, odst. 3 písm. e trestního zákoníku) spáchaného formou spolupachatelství. Obviněný je stíhán na svobodě.

Organizátorem této trestné činnosti však měl být někdo jiný – již několikrát soudně trestaný osmadvacetiletý muž. Jeho místo pobytu nebylo známo. Podle zjištěných informací kriminalistů se měl dlouhodobě zdržovat a skrývat v zahraničí. Na konci března 2016 bylo proti němu zahájeno trestní stíhání (pro stejné skutky jako u prvního muže), kdy řízení se vedlo proti uprchlé osobě.

Ve spolupráci s Interpolem a odborem pátraní Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR zahájili detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV rozsáhlou mezinárodní pátrací akci. Ta skončila v posledních říjnových dnech roku 2016 vypátráním a dopadením osoby v Hondurasu. Dne 11. ledna 2017 byl hledaný muž dopraven do České republiky. Policisté jej obratem předali do výkonu trestu odnětí svobody (pro jeho předchozí trestnou činnost, za kterou byl pravomocně odsouzen).

V případě prokázání viny hrozí oběma stíhaným mužům trest odnětí svobody až na 8 let. Trestní řízení dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej, PČR