logo

Detektivové z NCOZ rozprášili skupinu obchodníků s lidmi, Češky ve Velké Británii měli nutit k prostituci

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) rozbili strukturu organizované skupiny obchodníků s lidmi. Na akci s krycím názvem BRIDGE spolupracovali v rámci společného vyšetřovacího týmu s britskými kolegy z Oddělení koordinace boje proti moderní formě otrokářství.

Kriminalisté NCOZ v uplynulých dnech zadrželi a následně obvinili tři občany České republiky (dva muže a jednu ženu) z trestných činů: obchodování s lidmi, vydírání, znásilnění a dvojí manželství. V této věci navíc policisté našeho útvaru obvinili z trestného činu obchodování s lidmi další českou ženu, která se trvale zdržuje ve Velké Británii.

Skupina osob měla minimálně v období let 2012 – 2017 nabízet na Mostecku „dobře placenou legální práci“ ve Velké Británii osobám ze sociálně slabého prostředí. Následně měli obvinění dopravit do Manchesteru minimálně 15 osob (11 mužů a 4 ženy), kterým dle našich závěrů ihned odebrali doklady a pod pohrůžkami či dokonce za použití násilí je měli nutit k různým činnostem. U žen se jednalo o pouliční prostituci či poskytování sexuálních služeb domlouvané přes inzertní weby. Muži zas měli vykonávat různé pomocné práce, např. u mycích linek či v restauraci. Nikdo z poškozených nedisponoval slibovaným pracovním povolením a od obviněných nedostávali téměř žádné peníze. Hlavní organizátor měl navíc dle našich závěrů po dobu tří měsíců znásilňovat jednu z těchto žen. Dotyčný muž kromě jiného uzavřel před několika týdny s další obviněnou ženou v České republice manželství, přestože oba již byli v minulosti oddáni ve Velké Británii s jinými partnery.

Obviněná žena, která se trvale zdržuje ve Velké Británii, měla zprostředkovávat sexuální služby, uveřejňovat inzeráty na internetu a následně inkasovat peníze.

V rámci operace BRIDGE provedli kriminalisté NCOZ na území České republiky čtyři domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor. Ve Velké Británii byla v rámci akce s názvem HELFORD provedena jedna domovní prohlídka.

Všechny tři osoby obviněné v České republice vzal dne 20. dubna 2018 soudce do vazby.

Na případu se aktivně podíleli pracovníci Europolu, Eurojustu, státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem a styčný důstojník Policie České republiky ve Velké Británii. Při úkonech v České republice asistoval našim kriminalistům policista britského Oddělení koordinace boje proti moderní formě otrokářství.

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej, Policie ČR