logo

Detektivové z NCOZ rozšířili trestní stíhání cizince, který provedl sofistikovaný útok na Finanční správu

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, rozšířili trestní stíhání cizince, který měl provést sofistikovaný útok na Finanční správu ČR s úmyslem způsobit mnohamilionovou škodu.

Při vyšetřování případu s krycím názvem SAVORY se kriminalistům Daňové Kobry za velmi intenzivní podpory Finančního analytického úřadu a Generálního finančního ředitelství podařilo zadokumentovat další případy napadení Finanční správy.

Bylo zjištěno, že již v roce 2015 měl cizinec zaslat jménem jiného daňového subjektu Finanční správě formulář „Oznámení o změně registračních údajů“, na jehož základě se mu podařilo vylákat cca 2,4 milionu korun.

Dalšími následně podanými formuláři se cizinec měl pokusit změnit údaje o platebním styku sloužící Finanční správě k vracení přeplatků daňovým subjektům a tím vylákat neoprávněné finanční prostředky na úkor Finanční správy v souhrnné výši cca 125 milionů korun. Díky včasnému zásahu pracovníků Finančního analytického úřadu a Generálního finančního ředitelství i příslušných finančních úřadů k vylákání peněžních prostředků již nedošlo.

Muž je obviněn ze zločinu podvodu dílem dokonaného a dílem ve stádiu pokusu. V případě uznání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Obviněný je stíhán vazebně.

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej, Policie ČR