logo

Do dvou realizací v Českém Těšíně a Třinci byla nasazena speciální zásahová skupina celníků SON

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na konci ledna provedla moravskoslezská expozitura odboru pátrání Generálního ředitelství cel v Třinci zásah v areálu české firmy, a to v souvislosti s nelegálním zpracováním tabákových listů.

Skupina sedmi osob, pět Čechů a dva Poláci, v nejméně sedmi případech dopravila na území ČR celkem přes deset tun tabákových listů, které na strojním zařízení následně zpracovávala na řezaný tabák určený ke kouření, včetně jeho vlhčení a fermentace. Stejná skupina osob navíc provozovala nelegální pěstírnu marihuany. Svým jednáním tak způsobila daňový únik na spotřební dani ve výši nejméně 23 095 500 korun. Při zadržení pachatelů a prvotních domovních prohlídkách nasadila celní správa svoji zásahovou Skupinu operativního nasazení, neboť skupina disponovala jednou automatickou střelnou zbraní, včetně střeliva.

Při domovních prohlídkách bylo nalezeno 1 503 kg tabákových listů, 374 kg řezaného tabáku, 226 ks rostlin konopí spolu se zařízením nelegální pěstírny a 5,41 kg konopí v různých formách zpracování. Zajištěno bylo také 11 vozidel a 32 motocyklů historické hodnoty jako náhrada za výnos z trestné činnosti, jedno vozidlo polské imatrikulace používané k přepravě tabáku. Dále pak finanční prostředky ve výši 535 200 Kč a 1 200 PLN, mobilní telefony, výpočetní technika a listinné důkazy.

Youtube Video
Podívat se na video

Ve středu 28. února zasahovaly moravskoslezská a olomoucká expozitura odboru pátrání GŘC ještě v dalším areálu české firmy, tentokrát v části Dolní Žukov v Českém Těšíně.

V jedné ze zdejších budov, která zvenčí budila dojem naprosto zchátralé stavby, byl nalezen systém vnitřních místností, které byly zatepleny a odhlučněny izolační vatou a polystyrenem. V nich bylo umístěno kompletní a provozované strojní zařízení k výrobě cigaret, mezisklad pro uložení tabákové suroviny, komponentů a již vyrobených cigaret, včetně zázemí pro ubytování obsluhy.

Zásahovou skupinou SON bylo na místě zadrženo celkem dvanáct osob, z toho dva Češi, dva Poláci a osm Ukrajinců. Následně byly provedeny tři domovní prohlídky a šest prohlídek jiných prostor a pozemků, v rámci nichž bylo zajištěno 4 567 kg řezaného tabáku, 2 926 640 kusů cigaret obchodní značky Marlboro, netabákové komponenty (dutinky, filtry, přířezy, obalový materiál atd.), kompletní strojní zařízení na výrobu cigaret, finanční prostředky ve výši 399 USD a 285 EUR, mobilní telefony, navigace a listinné i věcné důkazy. Mezinárodně organizovaná skupina tímto jednáním způsobila daňový únik na spotřební dani ve výši nejméně 17 909 859 korun.

Obě akce celní správy byly činěny v součinnosti s odborem hospodářské kriminality KŘP Moravskoslezského kraje a Hasičským záchranným sborem ČR Hlučín, který se podílel na odvozu výrobního zařízení na zpracování tabáku a cigaret.

mjr. Ing. Martina Kaňková, Celní správa