logo

Do pátrací akce po ztraceném seniorovi v Jeseníkách byl zapojen také vrtulník LS PČR

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Podvečerní pátrací akci po polském seniorovi, který se ztratil 7. září při hledání hub v oblasti osady Rejvíz, mají za sebou členové HS Jeseníky spolu s policisty a hasiči.

Muž se vypravil se synem na houby do ČR dopoledne s tím, že odpoledne dorazí k zaparkovanému automobilu. „Když nepřišel, syn zalarmoval Policii ČR a ti nás požádali vzápětí o spolupráci. Ihned jsme tedy svolali naše záchranáře a vyrazili jsme propátrat všechny možné horské cesty v udané lokalitě,“ uvedl k zahájení akce Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Do pátrání se zapojilo deset členů HS na třech terénních čtyřkolkách a v pěti automobilech.

Zároveň se záchranáři vyrazili do terénu i dobrovolní a profesionální členové Hasičského sboru. „Než se setmělo, podařilo se nám prohledat skutečně velký prostor, kde by se senior mohl pohybovat, ale zatím bezvýsledně. Policisté se proto rozhodli, že do pátrání zapojí i vrtulník s termovizí,“ doplnil náčelník Klimeš.

„Do pátrací akce bylo zapojeno 11 policistů včetně psovoda se služebním psem, 9 hasičů, 9 členů Horské služby Jeseníky a také vrtulník Letecké služby Policie ČR, který s využitím termovize propátrával lesní porost. Společně se složkami integrovaného záchranného systému pátrali po seniorovi i jeho dva synové. Krátce před dvacátou hodinou pohřešovaného našel jeden z jeho synů u Zlatých Hor,“ uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.

„Problém byl v tom, že muž neměl u sebe mobilní telefon. Kdyby ho měl, mohl zavolat nebo jsme ho snad i mohli podle něj lokalizovat. Proto vždy radíme turistům a houbařům, aby na telefon nezapomínali a měli ho nejlépe i s uloženým číslem Horské služby 1210,“ komentoval pátrání Michal Klimeš. Upozornil také, že vzhledem k náročnému a neprostupnému horskému terénu by se houbaři rozhodně neměli vydávat do lesa sami či se příliš vzdalovat od ostatních.

HS ČR