logo

Do velkopěstírny marihuany vtrhla v Praze zásahová jednotka, případ realizoval TOXI tým

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Konkrétně kriminalisté osmého oddělení krajského ředitelství, takzvaného TOXI týmu, odhalili koncem března v Praze 8 Libni velkopěstírnu marihuany. Ta čítala několik místností, ve kterých zadržení pěstovali stovky rostlin v různých fázích růstu. A že „zahradníci“ nebyli žádnými začátečníky, o tom svědčí následná zjištění.

V pěstírně totiž kriminalisté zajistili celkem osm set rostlin konopí, dvacet kilogramů sušiny a víc, jak tři stovky různých komponentů potřebných pro pěstování konopí. V tomto směru se jednalo například o devadesát sodíkových výbojek, šedesát větráků nebo padesát takzvaných předřadníků a další.

A proč „EKO“ pěstírna? Neboť ta byla vybavena nejmodernějšími technologiemi a komponenty, které spoří značné množství elektrické energie. Navíc toto sofistikované zařízení umožňuje poloautomatický provoz. To znamená, že například doba svitu, množství dodávaných roztoků hnojiv, nebo klimatizace jednotlivých místností jsou řízeny počítačem. Ten zajišťuje, že rostliny ve svých různých vývojových stádiích dostávají vše potřebné v míře odpovídající jejich aktuálnímu vzrůstu.

Samostatnou kapitolou je v tomto případě množení rostlin. Běžně „zahradníci“ zajišťují nové rostliny jejich setím. V této pěstírně ale řešili obnovu svého prodejního sortimentu takzvaným řízkováním. To znamená, že zde existovala „růžová“ místnost, ve které tento proces probíhal. Zde byly umístěny vzrostlé rostliny „matky“, které poskytovaly zmiňované „řízky“, které pak také do určitého období vyrůstaly v této „růžové“ místnosti. Její vybavení vyjmenovaným rostlinám zajišťovalo tu nejlepší péči od přísně regulované teploty, přes zvlhčování vzduchu, až po řízené odvětrávání.

Stran „řízkování“ je také nutné zmínit, že jej obvinění využívali především proto, že urychluje růst konopí o dva až tři týdny. K finálnímu produktu se tak prodejci nedostali za obvyklých 90 až 95 dní, ale podstatně dříve.

Trojice zadržených myslela v rámci svého byznysu na vše. To dokládá již zmíněných dvacet kilogramů zajištěné sušiny, určené již k prodeji. Kriminalisté ji totiž našli a zajistili velice pečlivě vakuově zabalenou a připravenou k vyskladnění v půl kilogramových balíčcích. Smyslem vakuového balení bylo jednak to, že se usušená „tráva“ lépe skladovala a transportovala. Podstatnější ale bylo, že takto zabalena neztrácela na kvalitě a k zákazníkovi se dostávala téměř jako čerstvě sklizená. Samozřejmě řečeno nadneseně.

Stran obviněných hovoříme o celkem třech osobách. Konkrétně se jedná o jednoho organizátora a dva zahradníky. Organizátor měl jednak hlavní slovo stran pěstování a prodeje vypěstované marihuany. Zároveň také držel kasu a zahradníkům vyplácel procenta ze zisku. Zahradníci pak zajišťovali chod pěstírny, jak je shora popsáno.

Všichni tři muži ve věku od třiceti pěti, do jednašedesáti let jsou nyní obviněni z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za ten jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvanáct let. Dva ze tří obviněných jsou stíháni vazebně.

por. Mgr. Tomáš Hulan, PČR