logo

Dopravní akce na Náchodsku byla zaměřena na používání bezpečnostních pásů

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Náchodští policisté z dopravního inspektorátu se v rámci celostátní dopravně bezpečnostní akce TISPOL, která v rámci regionu probíhala od pondělí 12. do pátku 16. 3. 2018, zaměřili při kontrolách řidičů nejen na dodržování rychlostních limitů a absence alkoholu za volantem, ale také na používání pásů, zádržných systémů nebo držení hovorových zařízení za jízdy.

Ve čtvrtek 15. 3. 2018 v dopoledních hodinách se mohli motoristé v Náchodě na Polské ulici při dopravní kontrole setkat kromě policejní hlídky i se zástupkyní BESIPU a policejní preventistkou. Tyto dvě posledně jmenované pak kontrolovaným řidičům v souladu s cíly bezpečnostní akce předaly informační materiály s radami a argumenty o důležitosti užití bezpečnostních pásů a zádržných systémů (dětských sedaček a podsedáků).

Policejní preventistka navíc řidičům předložila fakta z praxe, kdy nepřipoutaný řidič utrpěl při nehodě vážné zranění. V některých případech se jednalo i o zranění od aribagu, který nepřipoutaného řidiče místo ochrany dokáže i zabít. Řidičky se ptaly i na užití zádržných systémů na předních sedadlech. Například je zajímalo, kde a jak lze užít autosedačku tzv. vajíčko. Preventistka s pracovnicí BESIPu je poučily, že tuto autosedačku, v níž je dítě obráceno proti směru jízdy, mohou užít i na předním místě spolujezdce, ale pouze v případě, pokud je tam možné vypnout airbag.

I za poměrně krátkou dobu společné kontroly policejní hlídka přistihla tři nepřipoutané motoristy, jednoho řidiče, jednoho spolujezdce a jednu spolujezdkyni. Dva mířili domů z nedalekého obchodu v Polsku, další objížděl stavebniny v okolí. Všem těmto provinilcům policisté kromě preventivních rad, které dostali i ostatní řidiči, uložili blokovou pokutu. Zaplatili ji bez protestů a slíbili, že napříště už bezpečnostní pásy určitě použijí, byť by se přesouvali jen na krátké vzdálenosti, tak jako v těchto případech.

por. Mgr. Eva Prachařová, Policie ČR