logo

Dopravní akce v Moravskoslezském kraji: Každý devátý kontrolovaný řidič spáchal přestupek

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V rámci celokrajské dopravně bezpečnostní akce, která se uskutečnila ve dne 11. a 12. 4. 2019, se moravskoslezští policisté zaměřili převážně na kontrolu řidičů, zda nesedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Akce se zúčastnili nejen dopravní policisté, ale také kolegové z obvodních oddělení. Policistům však neuniklo ani nerespektování ostatních ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. A to nejen dodržování dovolené rychlosti jízdy v obci a mimo obec, ale také používání bezpečnostních pásů a zádržných systému při přepravě dětí, technický stav automobilů a jestli mají řidiči u sebe doklady potřebné pro řízení motorových vozidel.

Během trvání akce policisté zkontrolovali 4041 vozidel. Zjistili 440 dopravních přestupků, z toho 408 vyřešili blokovou pokutou (celkem za 173 900,-Kč) a 32 případů oznámili příslušnému úřadu k projednání. Z toho vyplývá, že každý devátý kontrolovaný řidič spáchal přestupek. Testům zjišťující přítomnost alkoholu či jiných návykových látek se podrobili všichni řidiči. Po požití usedlo za volant 21 z nich (z toho 4 pod vlivem drog), šest osob je podezřelých z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Nejčastějším prohřeškem byl nevyhovující technický stav vozidel a to v 97 případech, 35 osob nepoužilo při jízdě bezpečnostní pásy či zádržné systémy, 8 vozidel bylo bez platné dálniční známky a ve 31 případech jsme zjistili porušení povolené rychlosti.

por. Bc. Pavla Jiroušková, Policie ČR