logo

Dva hrdinové pomáhali při tragické nehodě v Benešově

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

126. a 127. Gentlemanem silnic se stal Vlastimil Bejbl společně s Petrem Chocholouškem. Pohotově zasáhli u tragické dopravní nehody páru automobilů v klidné části Benešova, kdy dva cestující s těžkými zraněními zůstali v havarovaném voze v bezvědomí. Jeden muž z dvojčlenné posádky bohužel vážným zraněním podlehl. Za odvážný přístup a nasazení, se kterými se hrdinové do záchrany pustili, je dnes Česká pojišťovna ocenila titulem Gentleman silnic. Ocenění obdrželi zachránci také z rukou Policie České republiky a zástupců města Benešov.

Osudový den 3. srpna 2016 projížděl v osobním voze kolem patnácté hodiny mladý řidič se svými kamarády ulicemi Benešova. Přitom nedodržel bezpečnou vzdálenost za cyklistou a narazil do něj. Cyklista upadl na zem, nicméně mladík z místa nehody ujel. O několik ulic dále jeho nepřiměřenou jízdu ukončila srážka s jiným automobilem, kterému nedal přednost v jízdě.

První momenty popisuje Vlastimil Bejbl. V tu chvíli zrovna parkoval před domem: „Vylezl jsem z vozu a uslyšel vytáčející se motor jedoucího auta. Zvedl jsem hlavu a vidím velkou rychlostí projet šedé vozidlo, ani jsem nepoznal typ. Trvalo to 2, 3 sekundy, nastala obrovská rána a pak jen ticho,“ vzpomíná jeden ze dvou Gentlemanů silnic. Benešovem byla tehdy vedena objížďka kvůli opravě silnice E55 a mnoho řidičů si tudy zkracovalo cestu.

„Všeho jsem nechal a rozběhl se do ulice. Viděl jsem vylézat tři osoby z šedého vozu, který zajel až do zahrady a zastavil se o elektrokiosek. Přibližně 10 metrů od křižovatky byl druhý vůz,“ popisuje Vlastimil Bejbl situaci, kdy začal ihned jednat: „Dveře řidiče byly navaleny do sloupku, podařilo se mi je vytrhnout a otevřít. Uviděl jsem dvě osoby v bezvědomí. Vzal jsem muže na sedadle řidiče a vyndal ho vedle auta. Pak jsem vlezl do vozu a vytáhl druhého muže, který silně krvácel.“

Právě v tu chvíli přispěchal i druhý Gentleman Petr Chocholoušek, který pracuje v dopravní firmě v ulici: „Vypnul se nám proud, vyběhl jsem proto z kanceláře a vidím, co se stalo. Přišel jsem tam už pozdě, jeden muž silně krvácel, poskytoval jsem mu první pomoc – masáž srdce. Snažil jsem se, co to šlo,“ popisuje tragédii. Bohužel již muži nedokázal pomoci.

O druhého těžce zraněného se mezitím postaral hrdina Vlastimil Bejbl: „Dal jsem ho do stabilizované polohy, probral se, byl v šoku, tak jsem ho utěšoval. Za chvilku přijela záchranka. Ještě mě napadlo vlézt do vozu, jestli tam někdo není, protože vezli i dětskou sedačku, naštěstí jsem nikoho dalšího nenašel,“ dodává a Petr Chocholoušek pokračuje: „Když přijela rychlá pomoc, tak jsem už víc dělat nemohl, šel jsem přeparkovat kamiony, aby pro toho muže při vědomí mohl přistát vrtulník. Později jsem zjistil, že je to manžel kolegyně od nás ze společnosti,“ vzpomíná. Řidiče poté transportovala letecká záchranná služba do Fakultní nemocnice v Praze Střešovicích.

Ohlédnutí za nehodou je pro oba hrdiny s odstupem času těžké, jak popisuje Vlastimil Bejbl: „Osobně mě to moc zasáhlo. Na vlastní oči jsem viděl, že život je křehký a na jeho záchranu je potřeba každé sekundy. Jsem proto nesmírně rád, že jsem mohl zachránit toho jednoho muže,“ uzavírá. Hrdina Petr Chocholoušek oceňuje i práci dispečerů na lince: „Nezachraňoval jsem poprvé, ale opravdu dobrý pocit mám ze spolupráce s dispečinkem záchranky. Nenechají vás v tom.“

Muž, který nehodu zavinil je v současné době obžalován z trestných činů těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu, usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. V případě odsouzení mu hrozí až deset let odnětí svobody.

Za statečný a pohotový zásah si v úterý oba zachránci odnesli titul Gentleman silnic udělovaný Českou pojišťovnou a Policií ČR už od roku 2004. Jako poděkování od České pojišťovny obdrželi ocenění a chytrý mobilní telefon. Z řad policie oba muže ocenil náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje pro SKPV plk. Jan Krejčí, vedoucí územního odboru Benešov plk. Pavel Havránek a vedoucí dopravního inspektorátu Benešov npor. Zdeněk Štěpánek. Z rukou zástupců policie si Gentlemani odnesli pamětní medaile krajského ředitele policie Středočeského kraje, pamětní list a další dárkové předměty. Starosta města Benešov mužům předal děkovné listy, pamětní medaile a poukázky na pohonné hmoty ve výši 3.000 Kč pro každého z oceněných.

prap. Bc. Veronika Čermáková, PČR