logo

Dvaadvacetiletý mladík bez domova zavraždil podle policie dva další bezdomovce

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Jen pár hodin od spáchání druhé vraždy dopadli krajští kriminalisté dvojnásobného vraha. Je jím 22letý muž bez domova. Nyní je již za mřížemi vazební věznice.

Jen pár hodin od vraždy 52letého muže v České Lípě dopadli krajští kriminalisté, na základě svých vlastních opatření, dvojnásobného vraha. Kromě vraždy 52letého muže má na svědomí dále vraždu 39leté ženy, též v České Lípě. Je jím 22letý muž ze Semilska, který je nyní v pozici obviněného, a to ze zvlášť závažného dvojnásobného zločinu vraždy. Hrozí mu trest odnětí svobody na 15 až 20 let nebo trest výjimečný.

V pátek 2. prosince 2017 přijali krátce po páté hodině odpoledne na tísňovou linku 158 oznámení o nálezu muže bez známek života v půdních prostorách opuštěného domu v areálu bývalého nádraží ČD v České Lípě. Hlídka jela oznámení občana prověřit. V objektu byl skutečně nalezen na půdě muž bez známek života. Přivolaný lékař již mohl konstatovat pouze smrt. Muže prohlédl a zjistil na těle zranění, které si nemohl způsobit sám.

Policistům se podařilo později muže ztotožnit. Jednalo se o 52letého muže bez domova.

Na místě si v tuto chvíli případ převzali krajští kriminalisté, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Zároveň nařídili soudní pitvu, která potvrdila, že muž zemřel násilnou smrtí. Na místě události pracovali až do pozdních nočních hodin, kde prováděli důkladné ohledání místa činu, zajišťovali stopy a další důkazní materiál, prováděli fotodokumentaci a zajišťovali případné svědky. Jen pár hodin od oznámení vypátrali podezřelého z vraždy policisté z hlídkové služby spícího na zemi v ulici Borská. Jednalo se o 22letého muže pocházejícího ze Semilska, rovněž muže bez domova. Ten se kriminalistům k vraždě 52letého muže později doznal a skončil v policejní cele.

Ve své práci pokračovali kriminalisté dále od sobotních časných ranních hodin, kdy prováděli intenzivní šetření okolností a příčin této události.

Na základě zajištěných důkazů, výpovědí svědků a lékařské zprávy zahájili kriminalisté v sobotu proti podezřelému muži trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin vraždy.
K incidentu mělo dojít v pátek 1. prosince 2017 v odpoledních hodinách.

Následující den v neděli 3. prosince 2017 přijal operační důstojník na tísňové lince 158 oznámení o nálezu ženy bez známek života v České Lípě. Tělo našel přítel ženy, se kterým bydlela ve stanu a kterou od 17. listopadu pohřešoval, aniž by učinil oznámení na Policii ČR. Ženu hledal od chvíle, kdy zjistil mezi místními bezdomovci informaci, že se muž obviněný z první vraždy chlubil, že ženu zabil. Hlídka, která byla vyslána na místo nálezu zjistila, že se na místě nachází bezvládné tělo ženy. Přivolaný lékař konstatoval bohužel smrt a konstatoval, že na smrti ženy má podíl s největší pravděpodobností cizí osoba. Policisté zjistili, že se jedná o 39letou ženu bez domova.

I tento případ si od samého počátku převzali na místě kriminalisté z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a v dané věci byla nařízení soudní pitva. Ta později potvrdila, že i v tomto případě šlo o násilnou smrt. I v případě vraždy ženy prováděli kriminalisté po celý den neodkladné a neopakovatelné úkony směřující k zajištění potřebných důkazů, v jejichž prověřování pokračují i v současné době. Z uvedeného důvodu se nebudeme vyjadřovat konkrétněji k místě nálezu těla ženy.

Shromážděné zajištěné důkazy usvědčují obviněného muže z toho, že má na svědomí i vraždu 39leté ženy.

Co bylo motivem obou vražd, není kriminalistům zatím známo a je předmětem dalšího šetření.

Policejní komisař podal v neděli státnímu zástupci podnět k návrhu na vzetí muže do vazby, a to z obavy, že by mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo jinak mařit objasňování případu, dále z obavy, že by mohl opakovat násilné jednání, pro které je stíhán, či by mohl uprchnout nebo se skrývat, aby se tak vyhnul trestnímu stíhání. Důvody vazby státní zástupce akceptoval a obviněný je stíhán vazebně. Za zločin dvojnásobné vraždy mu nyní hrozí až dvacetiletý trest odnětí svobody nebo výjimečný trest.

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Libereckého kraje řešili od počátku letošního roku do současné doby 4 vraždy (2 dokonané a 2 ve stádiu pokusu).

por. Bc. Vladimíra Šrýtrová, Policie ČR