logo

Dvacetiletý řidič dodávky nepřežil na D1 náraz do odstaveného kamionu

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali ve středu 16. srpna kolem půl páté odpoledne oznámení o vážné dopravní nehodě, která se stala na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu. Střetlo se zde nákladní vozidlo a dodávkové vozidlo. Na místo byly vyslány všechny složky integrovaného záchranného systému.

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov po příjezdu na místo prvotním šetřením zjistili, že řidič dodávkového vozidla se z dosud nezjištěných příčin zřejmě plně nevěnoval řízení a narazil do jízdní soupravy, jejíž řidič musel zastavit z důvodu jiné dopravní nehody, která se v místě stala o patnáct minut dříve a jízdní souprava byla účastníkem této dopravní nehody. Jednalo se o dopravní nehodu mezi jízdní soupravou složenou z tahače a návěsu a osobním vozidlem. Tato nehoda byla účastníky oznámena integrovanému operačnímu středisku v 16:16 hodin. Nikdo při této nehodě nebyl zraněn a dříve než na místo přijela policejní hlídka, do řádně označené v pravím jízdním pruhu odstavené jízdní soupravy – byla označena jako překážka v silničním provozu výstražným trojúhelníkem a měla v provozu výstražná světla – narazil řidič přijíždějícího dodávkového vozidla. Po nárazu zůstal řidič uvnitř zaklíněný. Ve vozidle cestoval sám. Jednalo se o dvacetiletého muže, který při nehodě utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel.

Dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu byla v místě nehody zcela uzavřena. Policisté odkláněli provoz na objízdné trasy. Řidiči sjížděli z dálnice na 104. kilometru exit Větrný Jeníkov nebo na 112. kilometru exit Jihlava a pokračovali po silnici I/38 před Havlíčkův Brod a poté po silnici I/34 do Humpolce, kde najížděli zpět na dálnici na 90. kilometru exit Humpolec.

U pětadvacetiletého řidiče nákladního vozidla policisté provedli na místě dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Havarované dodávkové vozidlo policisté zajistili, aby jej mohl prohlédnout soudní znalec z oboru dopravy. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem dalšího šetření ze strany policistů z dálničního oddělení Velký Beranov.

Během dvou dnů se jedná o druhou dopravní nehodu s tragickými následky, která se stala na dálnici D1. Obě dopravní nehody mají pravděpodobně stejnou příčinu. Oba řidiči, kteří při nehodách zemřeli, se plně nevěnovali řízení vozidla a nesledovali dopravní situaci před sebou. Po dálnici D1 projížděli nepřiměřenou rychlostí a nedokázali včas a adekvátně zareagovat na situaci, která nastala v silničním provozu před nimi, kdy v jednom případě řidič jedoucí ve stejném směru jízdy a ve stejném jízdním pruhu, musel zpomalit a poté zcela zastavit z důvodu kolony, který se vytvořila před ním. Ve druhém případě musel řidič nákladní soupravu v místě odstavit z důvodu dopravní

nehody a i když byla nákladní souprava řádně označena jako v překážka v silničním provozu, další řidič překážku přehlédl a do stojícího vozidla v plné rychlosti narazil. V případě obou tragických nehod řidiči, kteří jeli po dálnici D1 ve stejném směru jízdy, stojící vozidla zřejmě přehlédli a v plné rychlosti do nich zezadu narazili. Oba zůstali ve vozidlech zaklíněni a oba těžkým zraněním na místě podlehli.

V této souvislosti znovu apelujeme na všechny řidiče, kteří jezdí po dálnici D1, kde se v některých úsecích dálnice stále opravuje a provoz je výrazně omezený, což přináší tvorbu kolon, aby se plně věnovali řízení vozidla, aby dodržovali nejvyšší povolenou rychlost, dodržovali bezpečný odstup za vozidlem, které jede před nimi a aby sledovali informačních tabule na dálnici D1.

V letošním roce zemřelo na silnicích v Kraji Vysočina při dopravních nehodách jednadvacet osob. Na dálnici D1 v úseku, který patří do služební působnosti dálničního oddělení ve Velkém Beranově, se v letošním roce jedná o třetí tragickou dopravní nehodu.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, PČR