logo

Dvě kočky zachránili před utonutím ve vodě během víkendu hasiči v Hradci Králové a v Jaroměři

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Zvířata patří ve statistikách hasičů k často zachraňovaným, obzvlášť pak kočky. Ty jsou v žebříčku mezi zachráněnými zvířaty jednoznačně na prvním místě. Záchrana kočky z vody však patří k ojedinělým případům, protože, jak je známo, kočky se spíše vody bojí. I přesto zaznamenali hasiči za uplynulý víkend hned dva takové případy, a to v Hradci Králové a v Jaroměři.

Nejen s hašením požárů a zásahy při dopravních nehodách, si musí hasiči umět poradit. Často se také setkávají se záchranou osob nebo zvířat, ať už z výšky, ale i z vody.

A poslední zmiňovaný případ si vyzkoušeli nejprve v pátek odpoledne hradečtí hasiči přímo před stanicí na nábřeží U Přívozu, kde protéká řeka Orlice. Z koryta zde totiž zachránili jedno ustrašené kotě. Kočka seděla na konstrukci sloupu s ukazatelem stavu vody, kam se dostala z řeky, a nemohla se hnout z místa, aniž by neskončila opět ve vodě.

Jeden z hasičů se tak oblékl do suchého obleku, bázlivou kočku chytil a z vynesl ji z vody ven. Bez pomoci by se kotě nejspíše utopilo. Další kočku – plavkyni zachránili z Labe jaroměřští profesionální hasiči v ulici 5. května. Kočka uvízla na naplavenině uprostřed řeky. Pomocí člunu se k ní hasiči dostali a vypustili ji do přírody.

Ročně zachrání hasiči v Královéhradeckém kraji desítky zvířat, jen za loňský rok zasahovali při záchraně zvířete asi v padesátce případů. Kočka patří k těm nejčastěji zachraňovaným, kdy se typicky vyšplhá do několikametrové výšky v korunách stromů a nemůže slézt dolů. K často zachraňovaným patří ale také psi nebo uvízlí ptáci.

Martina Götzová, HZS KHK