logo

GIBS trestně stíhá příslušníka Generálního ředitelství cel za údajnou korupci

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů realizovali v těchto dnech společensky i profesně závažný případ příslušníka Generálního ředitelství cel, který byl již obviněn z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby a ze zločinu přijetí úplatku.

Celý případ se na GIBS dostal zhruba před měsícem, kdy sami pracovníci Generálního ředitelství cel informovali o možném nezákonném jednání jednoho z jejich příslušníků pracujícího na oddělení daní. Příslušníky GIBS byly začátkem února zahájeny úkony trestního řízení a během následujících tří týdnů se podařilo zjistit a zadokumentovat důležité okolnosti. Zjištěné skutečnosti nakonec vedly našeho vyšetřovatele k zahájení trestního stíhání pro výše uvedenou trestnou činnost.

Trestná činnost spočívala v tom, že celník v průběhu své služby nabídl opakovaně citlivé a neveřejné informace o cenách tabákových výrobků a cigaret, a to v době před jejich zveřejněním v cenovém rejstříku. Tyto zásadní informace nabídl zástupci jedné vybrané soukromé společnosti. V souvislosti s poskytnutím konkurenční výhody na trhu s tabákovými výrobky požádal firmu o úplatek. Soukromá společnost odmítla úplatek vyplatit.

Vyšetřování nadále pokračuje pod aktivním dozorem příslušného státního zástupce. Stíhání obviněného muže je vedeno na svobodě. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody na tři až deset let.

Na případu jsme spolupracovali i se zástupci Generálního ředitelství cel, kteří poskytli příslušníkům GIBS nezbytnou pomoc a součinnost při odhalení závažného protiprávního jednání.

pplk. Mgr. Bc. Ivo Mitáček, GIBS