logo

GIBS uzavřela vyšetřování případu, kdy policisté při honičce zastřelili ujíždějícího řidiče

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Generální inspekce bezpečnostních sborů uzavřela vyšetřování případu, ke kterému došlo 12. prosince roku 2016 na Vyškovsku. Policistům tehdy ujížděl muž, který se v minulosti dopouštěl majetkové trestné činnosti, a který se tou dobou nacházel v odcizené dodávce.

Policie ČR tehdy k případu uvedla: „Řidič na opakované důrazné výzvy nereagoval a svou nebezpečnou jízdou bezprostředně ohrožoval životy policistů. Při pronásledování odcizeného dodávkového vozidla policisté k jeho zastavení proto použili donucovací prostředky. Při použití zbraně došlo ke zranění řidiče, který na následky zranění na místě zemřel.“

U mrtvého muže byla nařízena soudní pitva a celou věcí se, jak to v takových případech nařizuje zákon, začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Použití služební zbraně bylo oprávněné, protože v danou chvíli policista jednal v nutné obraně. Tato část kauzy proto byla odložena usnesením,“ uvedl po zhruba ročním vyšetřování pro Českou Televizi Ivo Mitáček (kancelář ředitele GIBS).

Vyšetřovatelé GIBS tak vyloučili, že by policisté použitím služební zbraně spáchali trestný čin. Celá věc byla postoupena Krajskému ředitelství policie Jihomoravského kraje, a to k prošetření, zda nedošlo k porušení jiných služebních povinností, za které by případně policistům hrozil kázeňský trest.

MrK, Týdeník Policie