logo

Hasiči na Bruntálsku vyprošťovali zapadlý sypač

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Tři jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly v pondělí 13.11.2017 v Horním Městě, místní části Stříbrné Hory, na Rýmařovsku (okres Bruntál) u nehody silničního sypače, který skončil v bahnité půdě příkopu. Hrozilo jeho převrácení. Do jeho úspěšného vytažení zpět na poměrně úzkou silnici a bez poškození stroje se zapojily hasičský automobilový jeřáb a vyprošťovací speciál Tatra 815.

Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Ze sypače, který měl přední radlici zabořenou měkké půdě, neunikaly žádné provozní kapaliny.

Ve Stříbrných Horách během pondělí zasahovala jednotka HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Rýmařov, druhá jednotka HZS MSK ze stanice Bruntál s vyprošťovacím speciálem a třetí jednotka HZS MSK z opavské stanice se silným jeřábem Demag/Terex.

Hasiči chtěli v první fázi vytáhnout sypač zpět na silnici pomocí automobilového jeřábu s uchycením za rám zadní části sypače. Vzhledem k úzké silnici zde ale nebylo možné jeřáb plně ustavit, který tak měl sníženou nosnost. Proto hasiči nejprve sundali ze sypače přední radlici, kterou samostatně položili mimo silnici. Potom vyprošťovací speciál Tatra 815 a jeřáb Demag/Terex (zajišťoval sypač proti převrácení) společně vytáhli ven z příkopu bez poškození.

por. Mgr. Petr Kůdela, HZS MSK