logo

Hasiči na okraji Bohumína vyprošťovali maďarský kamion z příkopu

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Čtyři jednotky profesionálních hasičů se postupně zapojily do odstraňování následků nehody mezi maďarským kamionem Scania s nákladem hliníkových částí a osobním automobilem Škoda Felicia, která se stala v pondělí 20.3.2017 brzy ráno v Bohumíně-Skřečoni (okres Karviná). V péči lékařů skončil zraněný řidič felicie, hasiči museli povolat z Ostravy těžkou techniku (Bizon a jeřáb) na úspěšné vyproštění kamionu z příkopu.

Nehoda byla na operační středisko hasičů nahlášena v pondělí po páté hodině ranní. Na silnici, spojující Skřečoň a Dolní Lutyni, vyjely postupně čtyři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Bohumín, Orlová, Karviná a Ostrava-Zábřeh, odkud vyjel až po desáté hodině vyprošťovací speciál Mercedes Atros Bizon, jeřáb Demag/Terex a pojízdná dílna, protože jeřáb soukromé odtahové firmy měl poruchu.

Kamion (hmotnost kolem 25 tun včetně nákladu) byl čelní částí kabiny zaražen do měkkého zoraného pole, také všechna kola tahače se bořila do měkkého podloží příkopu. Část návěsu zůstala na silnici.

Hasiči použili na nazvednutí přední části návěsu i s tahačem silný jeřáb, na silnici potahoval kamion po centimetrech zadní naviják Bizona. Hasiči museli podkládat kola tahače dřevěnými hranoly, aby jej dostali až na asfaltový povrch silnice.

Po vyproštění „srovnal“ Scaniu na silnici jeřáb zadním navijákem, Bizon pak kamion odtáhl v pondělí kolem poledne na odstavnou plochu, asi 2 kilometry vzdálenou.

Na menší únik provozních kapalin do dešťové vody v příkopu, který zahradili, použili hasiči nasákavý sorbent a událost nahlásili na odbor životního prostředí bohumínské radnice. Silnice byla během hasičského zásahu zcela uzavřena, objížďka vedla po souběžné „staré“ silnici.

por. Mgr. Petr Kůdela, HZS MSK