logo

Hasiči na Praze západ po třech hodinách vyprostili koně, který v lese spadl do díry

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve velmi špatně přístupném lesním terénu se ve středu v podvečer propadl kůň s jezdcem na vyjížďce do díry. Jezdec stačil včas uskočit, zvíře se však propadlo do staré štoly, nebo jámy, ve které zůstalo až po krk uvězněno.

Na místo vyjely jednotky HZS Středočeského kraje ze stanic Jílové a Řevnice, přičemž z Jílového na místo vyjel lesní speciál Unimog a z Řevnic velitel čety společně s lezeckým družstvem. Profesionálním kolegům vyrazili na pomoc také dobrovolní hasiči z jednotek Davle, Sloup, Klínec a Jíloviště. Lidé, kteří se na místě s koňmi nacházeli, pak přivolali pomoc v podobě svých kolegů ze stájí.

Zásah hasičům komplikoval fakt, že se na místo události nedostali svou technikou. Obě cisterny museli hasiči nechat stát na cestě, přibližně 2 kilometry od místa události. Velitelský vůz pak společně s lezeckým družstvem dojel přibližně kilometr od místa události. Na hasiče pak čekala cesta s veškerou výbavou pěšky, a to nejprve po menší cestičce a posléze lesem.

Hasiči nejprve museli odkopat zeminu pomocí ženijního nářadí. Pomocí několika kurt a lan poté koně zajistili a pokoušeli se ho společně s jeho ošetřovateli vytáhnout ven.

To se nakonec podařilo až po třech hodinách. Vyčerpanému zvířeti mezitím hasiči i jeho ošetřovatelé dávali napít vody z PET lahví. Zcela vysílené a lehce zraněné zvíře pak zůstalo ležet vedle jámy. Na místo byl přivolán veterinář.

Hasiči posléze sbalili veškeré vybavení a z místa odjeli zpět na své základny.

MrK, Týdeník Policie